Utrudniony dostęp do specjalistów, niskie świadczenia oraz bariery architektoniczne w centrum - to tylko niektóre problemy, z którymi borykają się osoby niepełnosprawne w Gnieźnie.
.
Dzisiaj 60% osób niepełnosprawnych żyje z renty, która jest bardzo niska, bo ponad 55% to są renty nie przekraczające 1000 zł. Sytuacja dochodowa rodzin z udziałem osób niepełnosprawnych też jest dramatyczna, blisko 9% tych rodzin żyje na granicy ubóstwa, a dochody rodzin z udziałem przynajmniej jednej osoby niepełnosprawnej są średnio niższe o 350 zł, niż w rodzinach pełnosprawnych.
Także środowisko osób niepełnosprawnych szczególnie potrzebuje opieki lekarskiej. Ta opieka lekarska szwankuje; dostęp do specjalistów, czy pomoc w rehabilitacji dzisiaj jest na tak niedostatecznym poziomie, że wymaga to zasilenie z prywatnej kasy, a ta prywatna kasa to jedyne źródło, czyli bardzo niska renta.
Oprócz tych problemów systemowych, wsparcia publicznego, świadczenia rehabilitacyjnego, czy dochodów z renty, bardzo istotne są też te rozwiązania lokalne, czyli parting dla osób niepełnosprawnych, korzystanie ze środków komunikacji miejskiej, czy dostęp do instytucji publicznych. Mimo że się to poprawia, to nadal jest wiele niedostatków, chociażby coś takiego jak utrzymanie dróg w okresie zimowym - też decyduje o szansach, czy można wejść do autobusu, czy nie. Myślę, że wszystkie służby miejskie i powiatowe, a zwłaszcza Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie - mam na myśli warunki lokalowe, w jakich odbywa się ta indywidualna rozmowa pracowników PCPR-u z osobami niepełnosprawnymi - powinny ulec zmianie i o to będę się starał zabiegać w rozmowach z dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy, ale także Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
Musimy coś robić w kontekście służb miejskich, mam na myśli korzystanie z tzw. miejsc postojowych dla osób niepełnosprawnych. Zdaniem tych osób niepełnosprawnych te uprawnienia są nadużywane przez osoby do tego nieuprawnione; stąd trzeba te uprawnienia weryfikować, ale i też poszukiwać rozwiązań przyjaznych. Z informacji złożonych na Komisji Rady Miasta wynika, że osoby niepełnosprawne, które mają odpowiednie uprawnienia, parkują w innym miejscu, ponieważ miejsca dla osób niepełnosprawnych są zajęte, nie powinny być karane. Jednak to jest taka "ustna zasada"; natomiast rzeczywistość jest taka, że jeśli nie ma tej osoby, to strażnik miejski jest zobowiązany postępować tak, jak wobec innych, czyli często również wręczane są mandaty, co bardzo bulwersuje to środowisko.
Mamy dzisiaj w Polsce już dobre rozwiązania prawne. Polska ratyfikowała jako jeden z pierwszych krajów, Konwencję Praw Osób Niepełnosprawnych ONZ; 1 sierpnia 1997 roku przyjęliśmy również Kartę Praw Osób Niepełnosprawnych, co roku rząd składa informację o realizacji tej karty (...). Źródła zasilania związane ze środkami publicznymi niestety w ostatnich latach dramatycznie spadają, stąd należałoby szukać innych rozwiązań, które by wspierały codzienność osób niepełnosprawnych.
Tadeusz Tomaszewski
Poseł na Sejm RP, Sojusz Lewicy Demokratycznej
Posłuchaj wypowiedzi Tadeusza Tomaszewskiego
Wielkość: 2,94 MB, odsłuchano: 3 razy
Posłuchaj nagrania z konferencji prasowej
Wielkość: 19,45 MB

Źródło: Gniezno.com.pl