Data dodania: 2012-12-05
Krystyna Scholtz - Chruściel
Prezes Polskiego ZwiÄ…zku Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Gnieźnie
WszÄ™dzie tam, gdzie idÄ… osoby niepeÅ‚nosprawne, a zwÅ‚aszcza do PCPR, to sÄ… tam takie komórki, w których osoby muszÄ… opowiedzieć w pewnym sensie o swojej chorobie, nieraz bardzo wstydliwej chorobie i to jest dla nich niewygodne, strofujÄ…ce i po prostu nie mogÄ… w jakiÅ› sposób wypowiedzieć siÄ™, ponieważ jest za dużo ludzi wokóÅ‚.
Takim naszym problemem w ZwiÄ…zku jest sala rehabilitacyjna. Ponieważ jest trudny dostÄ™p do specjalistów, jeżeli specjalista zapisze rehabilitacjÄ™, to trzeba czekać prawie do roku. My posiadamy salÄ™ rehabilitacyjnÄ…, mamy bardzo dużo sprzÄ™tu, ale jest za maÅ‚e pomieszczenie. Gdyby siÄ™ udaÅ‚o powiÄ™kszyć, dostać na tym miejscu kawaÅ‚ek sali, wtedy byÅ›my byli zadowoleni. Z tej sali korzysta u nas okoÅ‚o 150 osób niepeÅ‚nosprawnych miesiÄ™cznie, przychodzÄ… również ludzie zdrowi z miasta - okoÅ‚o 60 osób miesiÄ™cznie. Ta salka jest wciąż zajÄ™ta. O tym, żeby osoba niepeÅ‚nosprawna wjechaÅ‚a na wózku, to już nie ma mowy.
Wszyscy mówiÄ…, że miejsc parkingowych dla osób niepeÅ‚nosprawnych jest dużo; ja bym powiedziaÅ‚, że aż tak dużo ich nie ma. Te miejsca sÄ… za wÄ…skie; jeżeli ktoÅ› przyjedzie z wózkiem, to jeżeli on wjedzie, otworzy drzwi, to tego wózka już nie wyciÄ…gnie i nie wyjedzie. SÄ… te nowe, szersze miejsca, ale wciąż jest ich za maÅ‚o. My byÅ›my chcieli mieć takÄ… kartÄ™, która by uprawniaÅ‚a inwalidÄ™ do stawania na terenie caÅ‚ego miasta.
Bolesław Ciesielczyk
Prezes Wielkopolskiego ZwiÄ…zku Inwalidów NarzÄ…du Ruchu
3 grudnia obchodzimy Åšwiatowy DzieÅ„ Osób NiepeÅ‚nosprawnych. W Polsce blisko 11% to osoby niepeÅ‚nosprawne, które posiadajÄ… orzeczenia o stopniu niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci, ale sÄ… również osoby, które ukoÅ„czyÅ‚y 80. rok życia i czÄ™sto wymagajÄ… takiego samego wsparcia, mimo że nie majÄ… orzeczenia o stopniu niepeÅ‚nosprawnoÅ›ci.
Dzisiaj niestety coraz mniej Å›rodków publicznych przekazujemy na wsparcie rehabilitacji spoÅ‚ecznej i integracji osób niepeÅ‚nosprawnych, ale także na programy wspierajÄ…ce osoby niepeÅ‚nosprawne. Tym źródÅ‚em podstawowym jest PaÅ„stwowy Fundusz Rehabilitacji Osób NiepeÅ‚nosprawnych. W planie na rok 2013 przewiduje siÄ™ 68% Å›rodków tego, co przewiduje siÄ™ w wykonaniu bieżącego roku dla powiatów. To jest znaczÄ…co mniej Å›rodków finansowych, przeznaczonych m.in. na dofinansowanie turnusów rehabilitacyjnych, na zakup sprzÄ™tu ortopedycznego, czy na dostosowanie Å‚azienki do potrzeb osób niepeÅ‚nosprawnych, a w koÅ„cu na organizacjÄ™ imprez integracyjnych (...).
To bÄ™dzie bardzo trudny rok, jeÅ›li chodzi o wsparcie ze Å›rodków publicznych dla Å›rodowiska osób niepeÅ‚nosprawnych. StÄ…d nasze gnieźnieÅ„skie organizacje swojÄ… aktywnoÅ›ciÄ… nadganiajÄ… te niedobory Å›rodków publicznych, ale też chÄ™tnie korzystajÄ… ze Å›rodków europejskich, zwiÄ…zanych m.in. ze szkoleniami, jak i szukaniem miejsc na rynku pracy