Następna wiadomość
Sport i zabawa udaną integracja środowiska...

Życzenia dla rolników

Data dodania: 2010-08-30


        Poseł na Sejm RP Tadeusz Tomaszewski, radny powiatu gnieźnieńskiego Telesfor Gościniak oraz Dyrektor Biura Poselskiego Stanisław Dolaciński uczestniczyli w gminnych dożynkach, które w dniu 28 i 29 sierpnia 2010 roku odbyły się w Gnieźnie, Strzyżewie Paczkowym, Sławnie, Trzemesznie, Witkowie, Kłecku i na Borzątwi. 

  

Poseł złożył rolnikom życzenia:

„Oddaję hołd spracowanym rękom polskiego rolnika.

Tym rękom które z trudnej ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju,

 a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić.”

                                                                           Jan Paweł II

Społeczność rolnicza i mieszkańcy spotykają się dziś na Święcie Plonów. Dożynki mają długą tradycję na ziemiach polskich. Obchodzono je już w XVI wieku, kiedy rozwinęła się gospodarka folwarczno-dworska. Urządzali je dla żniwiarzy właściciele majątków ziemskich. Była to zabawa,    poczęstunek i tańce- jako nagroda za dobrze wykonaną pracę przy żniwach i zebrane plony.   Aktualna sytuacja w rolnictwie jest trudna i skomplikowana. W wyniku klęski żywiołowej powodzi  w miesiącach maj – czerwiec br., gospodarstwa rolne, zwłaszcza w rejonach południowej  i południowo-wschodniej Polski, odnotowały bardzo poważne straty materialne zarówno w uprawach rolnych i hodowli zwierząt, jak również w infrastrukturze mieszkaniowej     i gospodarczej.

Straty odnotowano w ok. 124 tys. gospodarstw rolnych na łącznym obszarze    ok. 780 tys. ha użytków rolnych. Dodatkowo w miesiącu lipcu br. z powodu długotrwałych wysokich temperatur, na części Polski zanotowano suszę. Wszystkie te niekorzystne warunki spowodowały, że tegoroczne zbiory zbóż będą niższe o około 15 – 20 % w stosunku do 2009 r., a dodatkowo część plonów będzie znacznie gorszej jakości.  
         Pragnę zapewnić, że będę aktywnie wspierał na Forum Sejmu RP    wszystkie działania, które zmierzają do poprawy warunków życia na wsi. To wspólny wielki obowiązek władzy publicznej wobec ludzi, którzy od wieków żywią i bronią naszej Ojczyzny.  
          Z okazji Święta Plonów pragnę przekazać rolnikom, pracownikom obsługi rolnictwa, działaczom samorządu rolniczego i związkowego wyrazy uznania i podziękowania  za codzienny trud,  wniesioną pracę, której efekty  służą całej społeczności lokalnej.  Mieszkańcom - ich rodzinom - życzę wielu sukcesów, a w dniu dzisiejszym wspaniałej atmosfery świętowania.

To Wam dziękujemy za chleb, który przez cały rok będzie gościł na każdym polskim stole. Z tym chlebem niesiecie nadzieję. Dziękujemy za Wasze przywiązanie do ziemi, naszej matki, żywicielki, która jest też gwarancją naszej suwerenności. Cieszymy się z tego wspólnie, bo ten zwyczaj jest jedną z najpiękniejszych części naszej narodowej tradycji.
 


   W czasie dożynek  Rodzinnych Ogrodów Działkowych PZD wyróżnił Posła Honorową Odznaką  "Za Zasługi dla  PZD.

 

 


  Poleć