Następna wiadomość
Coraz bliżej Vancouver

Zwycięzcy konkursu Przestrzenie bez barier 2009

Data dodania: 2010-01-21


     Poseł Tadeusz Tomaszewski – Przewodniczący stałej podkomisji ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi  uczestniczył w dniu 19 stycznia 2010 roku  w ogłoszeniu Konkursu "Polska bez barier 2009" zorganizowanego przez Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji oraz Kancelarię Sejmu. Zgłoszono do niego 164 obiekty z całej Polski.   

 

      Podczas wtorkowej uroczystości wielokrotnie zwracano uwagę na fakt, że polski Sejm, jako jeden z nielicznych parlamentów na świecie, jest w pełni przystosowany do potrzeb niepełnosprawnych. W czasie zeszłorocznych wakacji przeprowadzono modernizację sejmowej sali plenarnej, dzięki czemu niepełnosprawni posłowie mogą zabierać głos z mównicy, co przedtem nie było możliwe.
        Grand Prix, a także nagrodę w kategorii Kultura i sztuka zdobyła Opera Wrocławska. Jury doceniło kompleksowe dostosowanie najstarszego w Polsce budynku operowego dla osób niepełnosprawnych, m.in. nowoczesne windy w zabytkowej klatce schodowej, toalety oraz miejsca na widowni.

      Nagrodzony w kategorii administracja centralna i samorządowa Urząd Miejski w Dąbrowie Górniczej jest w pełni dostępny dla niepełnosprawnych zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz, posiada też specjalne stanowiska do obsługi osób z niepełnosprawnością.  W kategorii edukacja zwyciężyła Koszalińska Biblioteka Publiczna im. Joachima Lelewela - obiekt w pełni przystosowany do potrzeb niepełnosprawnych, łącznie z salą kinową, mający fonotekę, oferujący dowóz książek do niepełnosprawnych czytelników oraz organizację warsztatów integracyjnych.
       Zwycięzcą w kategorii sport i rekreacja została hala sportowo-widowiskowa w Gdyni, która ma na widowni miejsca dla niepełnosprawnych, a w razie potrzeby oferuje dodatkowe miejsca na płycie boiska. 


W kategorii transport i przestrzeń publiczna nagrodzono kolejkę na Kasprowy Wierch w Zakopanem w pełni dostępną dla niepełnosprawnych pasażerów, która ma m.in. specjalne unieruchomienia przy wsiadaniu i wysiadaniu, windy hydrauliczne niwelujące różnice poziomów oraz dostosowane toalety. 


Nagrodę w kategorii służba zdrowia i rehabilitacja otrzymał Szpital Powiatowy im. Siostry Faustyny Kowalskiej w Łęcznej. 

    Wyróżniono również miasta najbardziej przyjazne niepełnosprawnym i dostępne pod względem architektonicznym. Najlepsza okazała się Gdynia, nagrodzono również Dąbrowę Górniczą, Koszalin i Zieloną Górę.
       Zaletami nagrodzonych obiektów były m.in. szerokie ciągi komunikacyjne, dobra komunikacja pozioma i pionowa, drzwi o odpowiedniej szerokości oraz obecność pracowników ze znajomością języka migowego.  W 5rakcie wydarzenia zostały zaprezentowane udogodnienia dla kibiców z niepełnosprawnością na stadionach budowanych w ramach turnieju UEFA EURO 2012.


  Poleć