Następna wiadomość
Zapraszam serdecznie na Festyn!

Zmiany w oświacie - na co trzeba się przygotować?

Data dodania: 2013-09-10


Rozpoczął się nowy rok szkolny. Tuż przed tym, jak rozbrzmiał "pierwszy dzwonek", posłowie przyjęli zmiany w ustawie o systemie oświaty. Czego one dotyczą?

Najwięcej emocji w ostatnim czasie wywołało wprowadzenie obowiązku szkolnego dla 6-latków. Tadecyzja wywołała sprzeciw wśród wielu rodziców czy też pedagogów. Jednak ustawa sześciolatkowa z30 sierpnia pozostawia datę 1 września 2014 roku, od której rozpocznie się obowiązek szkolny dla 6-latków. – Rozwiązania, które zostały przyjęte w tej sprawie, stanowią, że obowiązek szkolny dla 6-latków w następnym roku szkolnym będzie dotyczył dzieci, które urodziły się do 30 czerwca 2008 roku natomiast rodzice dzieci urodzonych od 1 lipca będą mogły podejmować decyzje, tak jak do tej pory, we własnym zakresie – informuje poseł Tadeusz Tomaszewski z SLD. 

Od 1 września 2015 roku obowiązek szkolny będzie obowiązywał również dzieci, które urodziły się w 2009 roku. W tej nowelizacji mówi się również o tym, że przy tworzeniu klas dla dzieci powinno brać się pod uwagę datę urodzenia, czyli młodsze dzieci powinny być w 
oddziale zbliżonym do wieku szkolnego i daty urodzenia natomiast na wniosek rodziców mogą być również przenoszone do innych oddziałów. – To rozwiązanie jest pewnym kompromisem w kontekście oczekiwań osób, która jest generalnie przeciwko wprowadzeniu obniżonego wieku dla dzieci przedszkolnych jeśli chodzi o obowiązek szkolny. To rozwiązanie wejdzie w życie po 14 dniach od ukazania się, z mocą obowiązującą od 1 września 2014 roku. Roczny okres jest wystarczający na przygotowanie się do wprowadzenia tych zmian – twierdzi poseł.

Wiele w ostatnim czasie mówi się też na temat klas, w których znajduje się zbyt wielu uczniów. Nie od dziś wiadomo, że kształcenie przebiega lepiej w mniejszych grupach. Wówczas, nauczyciel będzie miał więcej możliwości dotarcia do ucznia mniej zdolnego. Zmiany w oświacie stanowią, że zajęcia edukacyjne w klasach I-III prowadzone będą w oddziałach liczących nie więcej niż 25 uczniów. To rozwiązanie będzie wprowadzane systematycznie do 2017 roku. SLD przedstawił taką poprawkę, żeby to rozwiązanie dotyczyło wszystkich klas szkół podstawowych, nie tylko I-III. Niestety, większość koalicyjna odrzuciła ten wniosek – mówi T. Tomaszewski.

 

źródło: naszemiasto.pl


  Poleć