Następna wiadomość
VII Wielkie Grzybobranie o Puchar Mikołaja...

Zmiany w konstytucji III sektora

Data dodania: 2009-10-09


     Od lutego 2009 w Sejmie trwają prace nad zmianami ustawy o pożytku publicznym   i wolontariacie oraz niektórych ustaw, czyli tzw. konstytucji sektora pozarządowego.    

        Projekt rządowy był przedmiotem konsultacji społecznych, a w Sejmie odbyło się wysłuchanie publiczne. Dorobek rządowy został przekazany do obróbki legislacyjnej w stałej podkomisji ds. współpracy z organizacjami pozarządowymi. „Mam zaszczyt kierować pracami w tej podkomisji. Prace w podkomisjach trwały od 7 maja do 8 października 2009 roku z udziałem wszystkich zainteresowanych tym projektem organizacji pozarządowych, korporacji samorządowych, przedstawicieli rządu oraz służb prawnych Sejmu RP- Rady Działalności Pożytku Publicznego.”

W czasie posiedzenia  Komisji  Polityki Społecznej  i Rodziny w dniu 8 października 2009 roku  Poseł Tadeusz Tomaszewski  uzasadniał sprawozdanie podkomisji mówiąc m.in. :

„Jestem przekonany, że w ciągu 11 spotkań podkomisji i wielu spotkań seminaryjnych poprzedzających posiedzenie podkomisji udało nam się ponad podziałami politycznymi, wspólnym wysiłkiem dopracować projekt rządowy, a w wielu kwestiach przyjąć odmienne rozwiązania niż proponował rząd.”

Główne obszary nowelizacji ustawy to:

·        zmiana definicji organizacji pozarządowych, która wyłączyła z jej zakresu spółdzielnie socjalne i spółki. Wyłączone podmioty będą mogły prowadzić działalność pożytku publicznego pod warunkiem, że nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych i nie przeznaczają zysku do podziału między członków, pracowników, udziałowców i akcjonariuszy. To rozwiązanie dotyczy również sportowych spółek akcyjnych.

·        Rozszerzona i uporządkowana została sfera zadań publicznych z obecnych 24 do 33 zadań. Wśród nowych sfer znalazły się min.

o       działalność na rzecz integracji zawodowej i społecznej osób zagrożonym wykluczeniem społecznym

o       działalność na rzecz osób w wieku emerytalnym czy działalność na rzecz rodziny, upowszechnienia i ochrony praw dziecka.

Rozszerzenie sfery zadań publicznych daje podstawę prawną dla jednostek samorządów terytorialnych oraz administracji rządowej do zlecenia swoich zadań  w tych nowych obszarach sektorowi pozarządowymi wraz z udzieleniem dotacji. Poszerzamy strefę demokracji partypacyjnej. Szerzej niż do tej pory społeczeństwo obywatelskie zorganizowane w organizacjach pozarządowych i fundacjach oraz organizacjach wyznaniowych będzie mogło realizować ciekawe projekty w sferze zadań publicznych.

·        rozszerzenie form współpracy organów administracji publicznej  z organizacjami pozarządowymi oraz umożliwienie samorządom udzielenie pożyczek, gwarancji i poręczeń na realizację zadań publicznych organizacjom pozarządowym,

·        <

  Poleć



Obecna strona: 1