Następna wiadomość
Spotkanie z wyborcami w Śremie

Wspólna konferencja prasowa kandydatów w Gnieźnie

Data dodania: 2015-10-07


7 października w Gnieźnie odbyła się konferencja prasowa, w której wzięli udział kandydaci do Sejmu - Tadeusz Tomaszewski, Karol Kujawa i Marcin Jagodziński.

      Tematyka konferencji dotyczyła programu Zjednoczonej Lewicy w obszarze polityki rolnej, polityki mieszkaniowej oraz  osób z niepełnosprawnościami.

 

OSOBY Z NIEPEŁNOSPRAWNOŚCIĄ

W Polsce żyją ponad 4 miliony osób z niepełnosprawnością. Państwo powinno kierować do nich specjalną ofertę opiekuńczą. Dbać o ich prawo do pełnego udziału w życiu publicznym, społecznym, kulturalnym i sportowym.

 

  • Zwiększenie środków budżetowych na aktywizację osób z niepełnosprawnością na rynku pracy. Dzisiaj jedynie 13,5% wszystkich osób niepełnosprawnych w wieku produkcyjnym pracuje zarobkowo, co daje wartość o blisko 40 punktów procentowych mniejszą niż w przypadku wszystkich Polaków.
  • Zwiększenie środków na zatrudnienie osób z niepełnosprawnością w urzędach publicznych. Zgodnie z obowiązującym prawem są one zobowiązane do zatrudniania osób niepełnosprawnych, tak ażeby stanowili ono 6% zatrudnianego personelu. Obecnie w urzędach publicznych współczynnik ten wynosi 3,7%. Oznacza to, że urzędy publiczne płacą kary za niechęć do zatrudniania osób niepełnosprawnych.
  • Wprowadzenie bonu dla osób wymagających całodziennej pielęgnacji. Osoby niesamodzielne mogłyby, zgodnie z własnym wyborem, przeznaczyć środki z bonu na opłacenie usług pielęgnacyjnych.
  • Zrównanie świadczeń opiekunów osób z niepełnosprawnością. Opiekunom powinny przysługiwać takie same prawa niezależnie od tego, czy opiekują się osobą niepełnoletnią czy pełnoletnią, przy czym wprowadzanie zmiany te nie powinny prowadzić do obniżenia świadczeń przysługujących do tej pory którejkolwiek z tych grup.
  • Subwencja oświatowa bezpośrednio powinna „iść” za uczniem z niepełnosprawnością i być przeznaczana na realizację jego potrzeb.
  • Uszczelnienie PFRON. Sprawnie funkcjonujący Fundusz jest gwarancją ochrony praw osób z niepełnosprawnością.
  • Promocja integracji dzieci z niepełnosprawnością  w placówkach przedszkolnych i szkolnych.
  • Podjęcie działań zwiększających bezpieczeństwo pracowników socjalnych.
  • Świadczenie pielęgnacyjne dla wszystkich opiekunów osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji bez względu na wiek. Obecnie przysługują one tylko rodzicom dzieci niepełnosprawnych. Zmiany w kodeksie pracy pozwalające na godzenie opieki długoterminowej z pracą zawodową (np. prawo do urlopu z tytułu opieki, elastycznego, skróconego czasu pracy lub telepracy). Objęcie prawem do zasiłku dla bezrobotnych po ustaniu opieki osób, które przez lata opiekowały się niepełnosprawnymi bliskimi, a po ich śmierci zostały bez środków do życia. Stworzenie centrów informacji, porad, szkoleń i integracji dla opiekunów osób wymagających całodobowej opieki w każdej gminie
  • Urlop wytchnieniowy (opieka zastępcza) dla opiekunów osób niepełnosprawnych i starszych na czas leczenia, rehabilitacji czy wypoczynku opiekuna.

 

 

MIESZKANIA

 

Państwo powinno prowadzić aktywną politykę mieszkaniową. To najlepsze koło zamachowe całej gospodarki. Wiemy, jak zapewnić niezamożnym Polakom dostęp do mieszkań, stymulując jednocześnie rozwój gospodarczy.

 

  • Narodowy program budowy mieszkań. Proponujemy narodow program budowy mieszkań finansowanych za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego dzięki mechanizmowi tzw. luzowania ilościowego NBP. Bank centralny pożyczałby bankom komercyjnym (korzystając ze swojej uprzywilejowanej pozycji) środki dedykowane na budownictwo mieszkaniowe. Środki te mogłyby być pożyczane przez samorządy na budowę mieszkań na wynajem.
  •  Zwiększenie liczby mieszkań na wynajem. Wprowadzenie ulgi podatkowej związanej z najmem mieszkania dla właścicieli, którzy decydują się na wynajem swoich mieszkań na rynku oraz deweloperów, którzy będą budować mieszkania w tym celu.
  •  Rozwój najmu okazjonalnego. Spowoduje on powrót na rynek przynajmniej 10% z ponad 400 tysięcy niezamieszkanych mieszkań całorocznych. Konieczne jest zagwarantowanie bezpieczeństwa najmu nie tylko właścicielom, ale też lokatorom m. in. Przez wprowadzenie mechanizmów gwarantujących stabilność ponoszenia opłat za mieszkanie.
  • Pomoc dla „frankowiczów” przez unieważnienie klauzul niedozwolonych w umowach kredytowych. Banki powinny również – na mocy ustawy – stworzyć fundusz pomagający spłacać kredyty hipoteczne osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji finansowej, niezależnie od tego, czy kredyt zaciągnęły we frankach czy w złotówkach.
  • Zakaz eksmisji na bruk. Każda eksmisja powinna być powiązana z przyznaniem lokalu zastępczego. Polska powinna ratyfikować Zrewidowaną Europejską Kartę Społeczną wraz z gwarantującym prawo do mieszkania artykułem 31 oraz protokołami skargowymi.
  • .Zróżnicowanie czynszów w mieszkaniach komunalnych. Wprowadzenie zróżnicowania wysokości czynszu w mieszkaniach komunalnych, w zależności od sytuacji dochodowej gospodarstwa domowego najemców. Publiczna pomoc mieszkaniowa w postaci niskich czynszów powinna być adresowana do osób najbardziej potrzebujących. Jednocześnie, w celu zachowania różnorodności społecznej nie powinno się doprowadzać do wypowiadania umów najmu z lokatorami mieszkań komunalnych, których sytuacja dochodowa się poprawia. Powinni oni jednak płacić czynsz wyższy niż osoby gorzej uposażone, zaś zwiększone w ten sposób wpływy do budżetów samorządów powinny wspierać rozwój budownictwa komunalnego.

  •   Poleć