Następna wiadomość
Pierwsze zebranie połączonego koła SLD

„Udział kobiet w życiu publicznym nadal jest niewystarczający”

Data dodania: 2012-03-09


     Poseł Tadeusz Tomaszewski oraz działacze Federacji Młodych Socjaldemokratów wyszli dziś na ulice Gniezna, by wręczyć mieszkankom tulipany i złożyć życzenia z okazji Dnia Kobiet. Wcześniej poseł spotkał się z dziennikarzami na konferencji prasowej, podczas której mówił m.in. o roli kobiet w społeczeństwie i polityce.

  – Udział kobiet w życiu politycznym, publicznym nadal jest niewystarczający. Potencjał kobiet, zarówno ten związany z formalnym wykształceniem, jak i z umiejętnościami jest zdecydowanie większy, niż wynikałoby to ze statystyk, dotyczących udziału w życiu publicznym, także gospodarczym – mówi poseł Tadeusz Tomaszewski. W Parlamencie Europejskim zasiada ok. 30 proc. kobiet. W Sejmie 24 proc. (110 posłanek). Inaczej sytuacja przedstawia się sytuacja, jeśli chodzi o kierownicze stanowiska w biznesie. Tylko 8 proc., a najwyższych stanowiskach zaledwie 2 proc., zajmują kobiety. Z analiz wynika również, że kobiety otrzymują o ok. 20 proc. niższe wynagrodzenie niż mężczyźni. – Przyjęta przez parlament poprzedniej kadencji ustawa, która przewidywała obowiązek zgłaszania przez komitety wyborcze na listach wyborczych minimum 35 proc. kobiet dała określony efekt – ocenia Tadeusz Tomaszewski. – Nowe rozwiązania, które będą w tej sprawie na listach politycznych w przyszłym samorządzie, może pozwolą też na to, że tam też będzie więcej pań. 

altalt

  






   Poseł przedstawił dziś statystyki, z których wynika, że w kwestii zaangażowania kobiet w życie publiczne, Gniezno i powiat gnieźnieński nie odstaje od reszty Polski, czy nawet Europy. W radach gmin powiatu gnieźnieńskiego zasiada w sumie 31 kobiet, na ogólną liczbę 151 mandatów (wyjątkiem jest Witkowo, gdzie do Rady Miasta nie weszła żadna kobieta). Coraz więcej kobiet sprawuje funkcje sołtysów. W powiecie gnieźnieńskim jest to 47 kobiet z ogólnej liczby 202 sołtysów i przewodniczących Rad Osiedlowych. We wszystkich gminach, a także w samorządzie miejskim i powiatowym to kobiety sprawują bardzo odpowiedzialną funkcję skarbnika.
   4 marca w Sali Kongresowej w Warszawie odbył się Sejmik Kobiet Lewicy, który zgromadził ponad cztery tysiące uczestników i uczestniczek. Powiat gnieźnieński miał tam blisko trzydziestoosobową reprezentację. – Przyjęliśmy stosowny apel, który jest skierowany do Komisji Europejskiej, do państw Unii Europejskiej oraz do Rządu RP. Nasze spotkanie dotyczyło przede wszystkim skutecznego działania i eliminacji przemocy wobec kobiet we wszystkich sferach życia społecznego, w rodzinie oraz ścigania i karania sprawców tejże przemocy. Stąd apel o podjęcie kompleksowych działań, a także ustanowienie roku 2014 Europejskim Rokiem Przeciw Przemocy Mężczyzn Wobec Kobiet. Te działania mają podjąć nasi eurodeputowani oraz Partia Europejskich Socjalistów – mówi poseł. Do rządu polskiego uczestniczki zwróciły się o przyjęcie zwalczania przemocy wobec kobiet za priorytet polityki społecznej. Apelowały też o przygotowania kompleksowej ustawy i Krajowego Programu Przeciwdziałania i Zwalczania Przemocy Mężczyzn wobec Kobiet. Pełną treść apeli wystosowanych przez Sejmik Kobiet Lewicy znaleźć można na stronie: www.sejmikkobietlewicy.pl.

Źródło: informacjelokalne.pl 

  Poleć