Następna wiadomość
Dyżury poselskie w powiecie gnieźnieńskim

Tadeusz Tomaszewski staje w obronie gmin Trzemeszno, Kiszkowo i Mieleszyn

Data dodania: 2014-03-11


Zgodnie z nową perspektywą finansową Obszaru Strategicznej Interwencji gminy Trzemeszno Kiszkowo i Mieleszyn nie będą mogły korzystać ze środków finansowych w ramach tego projektu. Oznacza to spore straty oraz ograniczenie dostępu do dotacji europejskich. Z taką sytuacją nie może zgodzić się poseł Tadeusz Tomaszewski.

Propozycja ograniczenia Obszaru Strategicznej Interwencji wyszła ze strony Zarządu Województwa Wielkopolskiego. Wspomniane gminy jako jedyne z powiatu gnieźnieńskiego zostały w tym projekcie pominięte. - Uważamy, że Zarząd Województwa Wielkopolskiego, przygotowując ciekawy projekt w ramach nowej perspektywy finansowej niesłusznie i w sposób nieuzasadniony merytorycznie pominął w tym obszarze gminy Trzemeszno, Kiszkowo i Mieleszyn – twierdzi T. Tomaszewski.
    Zdaniem posła nie ma żadnego uzasadnienia dla takiego postępowania władz Województwa Wielkopolskiego. - Budujemy od 1999 roku spójność społeczno-gospodarczą powiatu. Staraliśmy się o to, aby powiat gnieźnieński zasiliły takie gminy jak Witkowo z byłego Województwa Konińskiego, czy Trzemeszno z byłego Województwa Bydgoskiego. Stąd dzisiaj próba dzielenia naszego powiatu jest nieuzasadniona. W ten sposób nie da się zbudować spójności społeczno-gospodarczej. Łączą nas dostęp do Służby Zdrowia, komunikacja, oświata, bezpieczeństwo, wspólne działania na rzecz regionu, czy rozwój określonych obszarów inwestycyjnych. Dlatego naszym zdaniem nie wolno pomijać tych trzech gmin w tym ciekawym obszarze integracji i interwencji za pomocą środków europejskich – przyznaje T. Tomaszewski.
    Sprawa jest o tyle istotna iż udział w tym projekcie zwiększa szansę na dostęp do środków europejskich. Ponadto kondycja finansowa tych gmin nie jest wcale najlepsza. - Są to środki dedykowane dla tego obszaru. W związku z powyższym jeśli zostaną uzgodnione projekty, to będą one realizowane bez potrzeby konkursowej. Takie gminy jak gmina Mieleszyn, czy gmina Kiszkowo, ale również Trzemeszno są przecież w dość trudnej sytuacji budżetowej. Nie mają własnych środków, by konkurować z innymi dużymi, bogatymi gminami – uważa poseł.
    Rada Powiatowa SLD na czele z T. Tomaszewskim zwróciła się do marszałka Województwa Wielkopolskiego z prośbą o ponowne pochylenie się nad tym projektem i uwzględnienie w nim owych gmin. - Zwrócono się w formie apelu w stronę marszałka, by ponownie przeanalizowano ten strategiczny obszar, żeby został poszerzony o te trzy gminy i żeby proporcjonalnie zwiększone środki na realizację tego celu – zdradza T. Tomaszewski.
    Czy ten apel przyniesie pozytywne efekty? O tym przekonamy się wkrótce.

 

Źródło: informacjelokalne.pl


  Poleć