Następna wiadomość
Tadeusz Tomaszewski z SLD: Protest rodziców...

Świadczenia dla opiekunów przywrócone!

Data dodania: 2014-04-09


Po niemal rocznej przerwie zostały przywrócone świadczenia dla opiekunów osób dorosłych, niepełnosprawnych. Jest to efekt orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego, który zakwestionował zasadność odebrania świadczeń. Poseł Tadeusz Tomaszewski zwraca również uwagę na inny problem, który także może spotkać się ze sprzeciwem ze strony Trybunału Konstytucyjnego.

Cały spór o świadczenia rozpoczął się przed rokiem, kiedy to z dniem 1 lipca 2013 roku pozbawiono świadczeń pielęgnacyjnych 150 tysięcy osób, opiekujących się dorosłymi osobami niepełnosprawnymi. Jak się później okazało przepis ten był niezgodny z konstytucją. - Bubel prawny, który został przygotowany przez rząd, pozbawiający 150 tysięcy osób świadczeń pielęgnacyjnych został unieważniony przez Trybunał Konstytucyjny – mówi poseł Tadeusz Tomaszewski.
    W związku z tym świadczenia musiały zostać przywrócone. W piątek Sejm przyjął ustawę regulującą, w jaki sposób opiekunowie będą ponownie otrzymywać finansowe wsparcie. - Wynika z niej, że po wejściu jej w życie ośrodki pomocy społecznej w ciągu czternastu dni są zobowiązane poinformować wszystkie osoby pozbawione świadczenia. Każda z tych osób będzie miała cztery miesiące na złożenie wniosku o jego przywrócenie – tłumaczy kandydat SLD do europarlamentu. - Temu wnioskowi będzie towarzyszył skrócony wywiad środowiskowy, którego celem jest potwierdzenie, czy ta osoba w tym okresie czasu zajmowała się tą osobą niepełnosprawną – dodaje.
    Świadczenia zostaną wypłacone za cały okres wraz z ustawowymi odsetkami. Do jego utrzymania uprawnione będzie wspomniane 150 tysięcy osób, w tym 418 z terenu powiatu gnieźnieńskiego. - Te osoby będą miały prawo do świadczenia pielęgnacyjnego w wysokości 520 złotych po ich odzyskaniu tak długo, jak osoba niepełnosprawna, którą się opiekują będzie miała orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności i niezdolności do samodzielnej egzystencji – wyjaśnia T. Tomaszewski.
    W przypadku nowych osób, które będą chciały ubiegać się o zasiłek opiekuńczy konieczne jest spełnienie kryterium dochodowego (w tej chwili jest to 620 złotych na osobę). Oprócz tego muszą one zrezygnować z zatrudnienia.
   Pozornie konflikt wydaje się być zażegnany. Poseł Tomaszewski zwraca jednak uwagę na zgoła odmienny sposób traktowania opiekunów niepełnosprawnych, w zależności, czy osoba, którą zajmuje się opiekun jest dzieckiem, czy dorosłym. - Całość tego rozwiązania nie satysfakcjonuje opiekunów osób niepełnosprawnych . Jest tak przede wszystkim dlatego, że podzielono to środowisko. Dzisiaj 104 tysiące opiekunów dzieci niepełnosprawnych mają zarysowane prawnie uzawodowienie od 1 stycznia 2016 – wyjaśnia poseł SLD.
    W efekcie oznacza to, że opiekunowie dzieci niepełnosprawnych od 1 stycznia 2016 roku będą mogli liczyć na świadczenia w wysokości płacy minimalnej. Z innymi warunkami mamy miejsce w przypadku opiekunów osób dorosłych. T. Tomaszewski obawia się, że w przyszłości taki stan rzeczy może zakwestionować Trybunał Konstytucyjny. - Wielu konstytucjonalistów twierdzi, że może być to kolejny bubel prawny, za który zapłacimy jako podatnicy wszyscy razem – przestrzega kandydat do europarlamentu.

 

Źródło: informacjelokalne.pl


  Poleć