Następna wiadomość
Puchar posła dla Łukasza Bardeli

Spotkanie w kolskim ratuszu poświęcone Powstaniu Styczniowemu

Data dodania: 2013-05-07


Poseł Tadeusz Tomaszewski w dniu 6 maja wziął udział w spotkaniu, które odbyło się Kole z udziałem mieszkańców, radnych, przedstawicieli organizacji społecznych oraz władz samorządowych i i radnych SLD na czele z szefem struktur powiatowych partii Wojciechem Jabłońskim.

   Podczas sesji referaty wygłosili: dr Krzysztof Witkowski (Koło) „Koło w dobie powstania styczniowego”, dr Piotr Gołdyn (Konin) „Pamięć o powstaniu styczniowym w Kole w okresie dwudziestolecia międzywojennego”, Kazimierz Kasperkiewicz (Koło), ks. Andrzej Mendrok (Jasienica) „O stosunku osadników pochodzenia niemieckiego i społeczności ewangelickiej wobec powstania styczniowego na Ziemi Kolskiej”, dr Mariusz Kulik (Warszawa) „Wojska rosyjskie na Ziemi Kolskiej w latach 1863-1864”, dr Aleksander Krzysztof Sitnik OFM (Kraków) „Udział bernardynów kolskich w powstaniu styczniowym i ich późniejsze losy” oraz Dariusz Racinowski (Brdów) „Bitwa pod Brdowem”. Prelegenci przyznali, że podobne inicjatywy pozwalają zgłębić wiedzę o regionalistyce, poznać nowe fakty, czy podzielić się poglądami. W dyskusji uczynili to obecni na sesji poseł Tadeusz Tomaszewski i senator Ireneusz Niewiarowski. – Cieszy mnie wysoka frekwencja na dzisiejszym spotkaniu będąca dowodem na duże zainteresowanie tematyką sesji – przyznał dyrektor Muzeum Technik Ceramicznych doktor Krzysztof Witkowski. – Organizowanie corocznych sesji naukowych i popularnonaukowych staje się tradycją miasta, ubiegłoroczna dotyczyła jubileuszu lokacji miasta, tegoroczna Powstania Styczniowego, a i przyszły rok obfituje w rocznice, które warto będzie kultywować.

Sesji towarzyszyła okolicznościowa wystawa dokumentów i pamiątek ze zbiorów kolekcjonera z Przedcza Janusza Jaworskiego. Ten pasjonat militariów gromadzi i udostępnia liczne eksponaty, jako prawnuk Maksymiliana Nożyczkowskiego jest w posiadaniu m.in. Krzyża Niepodległości z mieczami, którym jego pradziadek został odznaczony za udział w powstaniu. Pan Jaworski chętnie prezentuje swoje „skarby” uznając, iż mogą one służyć społeczeństwu, gdyż historia jest nauką, którą powinno się przekazywać i kontynuować.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


  Poleć