Następna wiadomość
Konferencja prasowa na dworcu PKP w Gnieźnie

Spotkanie Posła Tadeusza Tomaszewskiego z liderami polonijnego zespołu folklorystycznego „KRAKÓW” z Brazylii

Data dodania: 2022-06-29


Poseł Tadeusz Tomaszewski wraz z Panią Małgorzatą Tomczak – szefową Klubu Nauczycieli Polskich i Polonijnych w Gnieźnie, spotkał się 29 czerwca br. w biurze poselskim z liderami polonijnego zespołu folklorystycznego „KRAKÓW” z dalekiej Brazylii.

      Rozmowa dotyczyła funkcjonowania Polaków jako wspólnoty polonijnej Brazylii, zasad wsparcia finansowego działalności polonijnej przez „Stowarzyszenie Wspólnota Polska” oraz prowadzenia działalności edukacyjnej i kulturalnej w czasie pandemii covid - 19.

        Goście otrzymali na pamiątkę  spotkania z posłem, Konstytucję RP z osobistą dedykacją dla przyjaciół z Brazylii.

Polski Zespół Folklorystyczny ”KRAKÓW” działa w  Rio Claro do Sul, a podstawowym celem działalności zespołu folklorystycznego jest upowszechnianie kultury polskiej bijącej w sercach potomków polskich imigrantów mieszkających w tym regionie. Piękną lekcją patriotyzmu jest włączenie dzieci do budowania społeczeństwa opartego na wartościach społecznych i na godności. Dla członków tego zespołu  ważna jest integracja społeczna, by nie pomijać osoby, która nie ma takiego samego wigoru i sprawności jak osoba uznawana za „normalną”, podczas wykonywania wszystkich ruchów i kroków tańca.

        Grupa miała zapadającego w pamięć tancerza, bardzo chętnego do pomocy we wszystkim, czego potrzebowała. Nawet gdy opadł z sił, kiedy nie mógł już tańczyć, nadal był obecny na próbach i towarzyszył prezentacjom. André Celso Nowakowski zmarł na raka w wieku szesnastu lat, w dniu 6 grudnia 2013 r., pozostawił po sobie dobre wspomnienia, radość życia oraz wielką miłość do polskiego folkloru.

   Jednym z prezesów Polskiego Zespołu Folklorystycznego „Kraków” był pan Bruno Alberto Panek, który ze względów genetycznych nie mógł się poruszać, a jednak zarządzał sprawami zespołu, utrzymując organizację przez 3 lata pod swoim przewodnictwem. Kadencję jego przerwała, niestety, śmierć w dniu 11 października 2015 r.

        Pan Bruno pozostawił po sobie jedną ze specjalnych tancerek – Milenę Panek - członkini grupy od dziesięciu lat, która wykazuje deficyt poznawczy spowodowany brakiem kompletnego uformowania się mózgu w czasie ciąży. Milena aktywnie uczestniczy we wszystkich próbach i prezentacjach zespołu. Współżycie i współpraca członków zdrowych z osobami niepełnosprawnymi wspiera rozwój intelektualny i emocjonalny wszystkich, a przy tym niweluje uprzedzenia.

        Teraz zespół prowadzi p. Maristela Ana Drewnowki – Panek  z córką p.Sandrą Panek – Wander.


  Poleć
Galeria