Następna wiadomość
XVII Turniej Piłki Nożnej im. Olka...

SLD: Wyższy zasiłek pielęgnacyjny i jego waloryzacja

Data dodania: 2013-03-19


Podwyższenie od następnego roku zasiłku pielęgnacyjnego ze 153 do 200 zł oraz jego coroczna waloryzacja - to główne założenia projektu nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych autorstwa Sojuszu. W myśl posłów SLD zasiłek pielęgnacyjny od stycznia 2014 r. wynosiłby 200 zł i byłby waloryzowany co roku poprzez wskaźnik wzrostu cen towarów i usług. Jak tłumaczył poseł Tadeusz Tomaszewski zasiłek ten powinien zostać wreszcie "urealniony".

Zgodnie z obowiązującą obecnie ustawą o świadczeniach rodzinnych zasiłek pielęgnacyjny - 153 zł miesięcznie - przyznaje się w celu częściowego pokrycia wydatków wynikających z konieczności zapewnienia opieki i pomocy innej osoby w związku z niezdolnością do samodzielnej egzystencji. Przysługuje m.in. osobie, która ukończyła 75 rok życia oraz niepełnosprawnemu dziecku. 
 
Jak zaznaczył Tomaszewski, zgodnie z projektem SLD, pierwsza waloryzacja zasiłku nastąpiłaby w marcu 2015 roku. - Koszt przeprowadzenia jednorazowo podwyżki zasiłku pielęgnacyjnego to ok. 450 mln zł, stąd odpowiedzialnie proponujemy wejście w życie tego projektu od 1 stycznia 2014 roku, aby rząd przygotowując projekt budżetu państwa, mógł uwzględnić skutki wejścia w życie tej nowelizacji - tłumaczył poseł Sojuszu.
 
Z kolei posłanka Anna Bańkowska podkreśliła, że do najbardziej zaniedbanej dziedziny w zakresie szeroko rozumianej polityki społecznej należy opieka nad ludźmi w dojrzałym wieku, starszymi, niesamodzielnymi. - Jest to pozostawienie na karku rodziny problemu ludzi starych, niedołężnych, wymagających opieki - mówiła. Dodała, że potrzebne są dlatego zmiany w zakresie opieki nad ludźmi starszymi.

Tagi powiązane z wiadomością:
Anna Bańkowska, Wyższy zasiłek pielęgnacyjny, waloryzacja

  Poleć