Następna wiadomość
Rola Ochotniczych Straży Pożarnych w...

SLD ponownie upomina się o zmiany zasad przyznawania świadczeń rodzinnych

Data dodania: 2013-10-24


SLD po raz kolejny upomniał się w czwartek o przyspieszenie prac w Sejmie nad koniecznymi zmianami zasad przyznawania świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Zdaniem Sojuszu, PO celowo zwleka w tej sprawie, czekając na rozwiązania rządu. Pismo w tej sprawie do marszałek Sejmu Ewy Kopacz skierował w środę szef SLD Leszek Miller.

Sojusz chce też, by sejmowa komisja ustawodawcza jak najszybciej przesłała do Trybunału Konstytucyjnego opinię niezbędną do tego, by TK mógł zająć się wnioskiem w sprawie zasad przyznawania zasiłku opiekuńczego, który skierowała do niego Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz.

Zmiany, które krytykują RPO i SLD wprowadziła nowelizacja ustawy o świadczeniach rodzinnych zmieniająca zasady przyznawania od 1 lipca świadczeń dla opiekunów osób niepełnosprawnych. Część osób straciła do nich prawo. Dlatego SLD przygotował projekt zmian w tej sprawie. Sejm jednak do tej pory nie zajął się projektem. - Tu się toczy swoista gra o to, żeby nic się po drodze nie wydarzyło takiego, co by spowodowało, że rząd musiałby wrócić do rozwiązań, które do końca czerwca obowiązywały i żeby nie wypłacać jakichkolwiek odszkodowań za ten czas zaniechania wypłaty świadczeń - ocenia posłanka Sojuszu Anna Bańkowska.

Sojusz chce zmienić zasady przyznawania zasiłku opiekuńczego tak, by był on przyznawany opiekunowi osoby, której niepełnosprawność powstała po 25. roku życia, bez względu na dochód rodziny osoby wymagającej opieki i sprawującej opiekę. Proponuje ponadto, by świadczenie to przysługiwało, jeżeli osoby nie podejmują lub rezygnują z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki.

Zgodnie z obecnie obowiązującą ustawą o świadczeniach rodzinnych zasiłek pielęgnacyjny przysługuje tylko opiekunom osób, u których niepełnosprawność powstała przed 18. rokiem życia lub 25. roku życia, ale w trakcie nauki. Wtedy jednak zasiłek przyznawany jest rodzicom, ale tylko w przypadku, kiedy jedno z nich zrezygnowało z pracy zawodowej. Nie przysługuje rodzicowi, który nigdy pracy nie podejmował lub ma np. prawo do renty czy emerytury.

 

 

 

 

http://www.sld.org.pl/aktualnosci/8956-sld_ponownie_upomina_sie_o_zmiany_zasad_przyznawania_swiadczen_rodzinnych.html

 

http://videosejm.pl/index/movie/hash/2326882037aaf337a7c7a56ab3bc4964


  Poleć