Następna wiadomość
Po pierwsze praca nowa strategia dla Polski

Przepisy „sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem”?

Data dodania: 2012-10-31


     Zgodnie z zapisami ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, spółki z udziałem gminy mogą odbierać odpady komunalne od właścicieli nieruchomości, na zlecenie gminy, w przypadku, gdy zostały wybrane w drodze przetargu. Przedstawiciele Sojuszu Lewicy Demokratycznej proponują zmiany legislacyjne w tej dziedzinie.

  Zgodnie z ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, od 1 lipca 2013 roku wchodzą nowe zasady gospodarki odpadami. W tej chwili, samorządy gminne pracują nad przyjęciem stosownych rozwiązań prawnych w tej kwestii. Większe samorządy sygnalizują, że rozwiązania przyjęte w obecnej ustawie są „sprzeczne ze zdrowym rozsądkiem”. Rzecz polega na tym, że znaczna część samorządów powoływała własne spółki komunalne.
   Jednym z głównych punktów spornych jest założenie, które głosi, iż zamówienia na odbieranie odpadów komunalnych ma realizować przedsiębiorstwo wyłonione w drodze przetargu. - Stoimy na stanowisku, że skoro zostały powołane specjalistyczne firmy, wyposażone w majątek, przygotowane do tego, to powinna istnieć możliwość prawna, nie obowiązek, ale możliwość podjęcia decyzji przez Radę Gminy, Radę Miasta, że w trybie bezprzetargowym powierza się tej firmie własnej odbiór odpadów i prowadzenie gospodarki odpadami – przyznaje poseł Tadeusz Tomaszewski.
   Jak czytamy w proponowanym przez SLD projekcie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach: „Celem nowelizacji jest usunięcie ewidentnej sprzeczności w ustawie oraz wyeliminowanie nieuzasadnionej bariery, uniemożliwiającej zlecenie spółkom z udziałem gminy w drodze bezprzetargowej realizacji zadania własnego gminy, jakim jest odbieranie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości”. Ponadto, projektodawcy przekonują, że bezzasadne jest funkcjonowanie art. 6e obowiązującej ustawy, który wprowadza zakaz udzielania zleceń na odbiór odpadów komunalnych spółkom z udziałem gminy inaczej niż w drodze przetargu.
   Przepis art. 6 e jest również sprzeczny z literą oraz duchem art. 9 ust. 1 ustawy o samorządzie gminnym, który stanowi że: „ W celu wykonywania zadań gmina może tworzyć jednostki organizacyjne, a także zawierać umowy z innymi podmiotami, w tym z organizacjami pozarządowymi”. Dodatkową wadą krytykowanych przepisów jest fakt, iż tak skonstruowane przepisy w praktyce eliminują istniejące w gminach przedsiębiorstwa komunalne, otwierając szeroko rynek wielkim korporacjom zewnętrznym.

 

Źródło: informacjelokalne.pl


  Poleć