Następna wiadomość
Poseł gościem Prezydenta RP na Konferencji...

Posłowie SLD występują przeciwko rosnącym cen paliw

Data dodania: 2012-02-03


     W związku z ciągle rosnącymi cenami paliw Poseł na Sejm RP Tadeusz Tomaszewski wspólnie z posłami Bogusławem Wontorem oraz Tomaszem Garbowskim złożył interpelację do Ministra Finansów w sprawie działań rządu na rzecz obniżenia cen paliw.  

  

Szanowny Panie Ministrze!

Ceny na stacjach paliw biją w ostatnich tygodniach rekordy. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat paliwa podrożały o ponad 40%. Zmianę tą odczuwają przede wszystkim kierowcy, którzy są zmuszeni coraz większą część budżetu przeznaczać na transport. Podwyżki uderzają także w całe społeczeństwo, ponieważ ceny produktów rosną w związku z podwyżkami cen transportu.

Co gorsza, poziom obciążeń w ostatnich latach był zwiększany - m.in. poprzez zwiększenie stawek podatku VAT, likwidację możliwości jego odliczania dla przedsiębiorców, dla noworejestrowanych aut czy zniesienie ulg na biokomponenty dodawane do paliw. Pętla podatkowa zaciska się coraz mocniej, za co płacimy nie tylko my jako kierowcy i konsumenci, ale także gospodarka jako całość, ponieważ nasze produkty i usługi eksportujemy drożej lub z mniejszym zyskiem.

Zwracamy uwagę, że polityka państwa w zakresie obciążeń podatkowych jest krótkowzroczna - prowadzi do zmniejszenia poziomu życia w Polsce. Nie uznajemy także argumentu, że ceny paliw w Polsce są niższe niż w Europie. Nasze płace także są dużo niższe niż w innych krajach - szczególnie tzw. starej Unii Europejskiej.

Oczekujemy niezwłocznego podjęcia działań w kierunku zmiany polityki Rządu oraz ustawodawstwa, które blokuje możliwości obniżenia cen paliw.

Prosimy o odpowiedź na pytanie czy rząd przewiduje:

  • czasowe obniżenie stawki akcyzy na okres 3. miesięcy, w celu ustabilizowania cen paliw na niższym poziomie,
  • zmianę stawki akcyzy do minimalnego poziomu, wymuszonego przez Unię Europejską, w celu trwałego obniżenia obciążeń podatkowych zwiększających ceny paliw,
  • zniesienie opłaty paliwowej, która jest przeznaczana na budowę płatnych autostrad - czyli podwójnym opodatkowaniem tego samego,
  • obniżenie stawki VAT na benzynę, olej napędowy i LPG?

  Poleć