Następna wiadomość
Spotkania i dyżury poselskie

Poseł Tomaszewski podczas debaty w Pałacu Prezydenckim

Data dodania: 2012-09-27


         W środę w Pałacu Prezydenckim odbyła się debata pt.: „Organizacje obywatelskie w Polsce. Stan obecny i wyzwania na przyszłość”, w ramach Forum Debaty Publicznej „Społeczeństwo obywatelskie, kapitał społeczny”. Na debacie obecny był poseł na Sejm RP Tadeusz Tomaszewski.

- Organizacje pozarządowe są ważnym elementem społeczeństwa obywatelskiego – podkreślił Szef KPRP. Dodał, że bez nich bylibyśmy ubożsi, nie byłoby prawdziwego społeczeństwa obywatelskiego,
Minister Michałowski zaznaczył, że od 1989 roku, a nawet wcześniej, podejmowane są próby zrozumienia i opisania tego sektora. Dodał, że organizacje są bardzo różne, można szukać zasięgu działalności, zakorzeniania lokalnego, dzielić na branże, wielkość pozyskanych środków, liczbę pracowników, można różne kwestie analizować.

 

 

 

 


Szef KPRP podkreślił, że organizacje obywatelskie łączy energia, pasja i prospołeczne cele, duma z Polski, w której mogą wzrastać, ale i przekonanie, że jest jeszcze dużo do zmiany. Zaznaczył też, że trzeci sektor jest napędem zmian społecznych.
Minister zwrócił jednocześnie uwagę, że w dobie coraz szybszego życia, rozwoju techniki, wielu ludzi woli angażować się bardziej nieformalnie, spontanicznie, bez konieczności brania na swoje barki ciężarów organizacyjnych.
Szef Kancelarii uważa, że otoczenie prawne nie nadąża za zmieniającą się rzeczywistością. - Organizacje uczą się radzić sobie w tej trudnej rzeczywistości prawnej, która nie zawsze jest przychylna. To jest ich ogromną siłą – ocenił. Zadaniem ministra, siłą organizacji pozarządowych jest umiejętność adaptacji, umiejętność znajdowania niestandardowych rozwiązań.
- Prezydent wielokrotnie podkreślał rolę sektora i chęć wspierania takich zmian, które ułatwią działalność organizacji pozarządowych i zaangażowanie społeczne obywateli. Wspierał i wspiera od zawsze obywatelski dialog, taki dialog, który odbywa się z pełnym poszanowaniem partnera. Jest przekonany, że dzisiejsza debata zaowocuje rozpoczęciem prac nad nową wizją rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. To jest ambitny cel – zapewniał minister Michałowski.
Wskazywał, że państwo powinno wspierać rozwój, a rozwój to coraz bardziej życzliwe, bardziej obywatelskie państwo. - O takie państwo walczymy, w którym poziom podmiotowości, poziom partycypacji społecznej jest coraz większy; państwo, które jest coraz bardziej obywatelskie, i w którym coraz bardziej obywatelskie jest społeczeństwo.


 

 

 

 

 

 

        Dyskusję prowadzili Doradcy Prezydenta RP Tadeusz Mazowiecki, Henryk Wujec. W spotkaniu wzięli udział m.in. eksperci, przedstawiciele organizacji pozarządowych. Uczestnicy spotkania wskazywali, że organizacje pozarządowe nie dość szeroko informują o swojej działalności, a szanse na 1 proc. podatku czy pozyskanie funduszy unijnych mają przede wszystkim organizacje duże, reklamowane w mediach.
Dr Agnieszka Rymsza z Fundacji Synapsis i IPS mówiła o kondycji sektora pozarządowego w Polsce w latach 2004-2011. Przedstawiła wyniki badań wskazujących m.in. na zbyt skomplikowaną rejestrację, zwiększające się obowiązki sprawozdawcze, które i tak często nie wychwytują patologii. Powiedziała, że organizacje coraz częściej koncentrują się na partnerach finansowych, którzy zapewniają im fundusze, na czym traci budowanie zaplecza społecznego.
      Zauważyła też, że organizacje pozarządowe tracą ekspertów, którzy po zakończonym projekcie odchodzą do większych struktur. Wolontariat traktowany jest bowiem jako możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego, natomiast trudno o osoby, które rzeczywiście chciałyby się zaangażować na dłużej w taką działalność. Na przekazywaniu 1 proc. w rozliczeniu podatkowym, korzystają duże, bogate organizacje reklamowane w mediach i fundacje medialne - wynika z badań.

 

źródło:  www.prezydent.pl
 


  Poleć