Następna wiadomość
Ponad 100 osób skorzystało z bezpłatnego...

Poseł Tadeusz Tomaszewski wyróżniony podczas uroczystości Dnia Strażaka

Data dodania: 2012-05-07


   W dniu  5 maja br.  w Gnieźnie obchodzony był Powiatowy Dzień Strażaka oraz XX-lecie powstania Państwowej Straży Pożarnej. Oficjalna część obchodów Dnia Strażaka rozpoczęła się o godz. 11.15 wymarszem z Komendy PSP kolumny pododdziałów, która przeszła do Katedry. W samo południe Prymas Polski abp. Józef Kowalczyk odprawił mszę świętą. O godz. 13.30 na Rynku rozpoczęła się okolicznościowa akademia.

    Podczas uroczystości wręczono m.in. złoty medal „Za zasługi dla pożarnictwa” dla jednostki OSP Goczałkowo – Gurówko. Przyznano także nagrody w kategorii „gnieźnieński działacz OSP w roku 2011” dla Mariana Łukowskiego oraz „gnieźnieński strażak OSP roku 2011” dla Łukasza Kachniarza. Natomiast „gnieźnieńską OSP roku 2011” została jednostka OSP Trzemeszno.
CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 93

Pośród wyróżnionych osób znaleźli się m.in. Tadeusz Tomaszewski, członek prezydium Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Poznaniu, który otrzymał Medal Honorowy im. Józefa Tuliszkowskiego za szczególne zasługi dla rozwoju ochrony przeciwpożarowej uzyskane na forum parlamentarnym, za popularyzację zagadnień szeroko rozumianego bezpieczeństwa, za aktywną współpracę na rzecz rozwoju polskiego pożarnictwa.  Jacek Kowalski, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Gnieźnie otrzymał Medal Honorowy im. Bolesława Chomicza za zasługi dla rozwoju i umacniania Związku OSP RP oraz Ochotniczych Straży Pożarnych.
    "W powiecie gnieźnieńskim od ponad 20 lat kształtują się obie formacje Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczej Straży Pożarnej współpracujące przede wszystkim w ramach krajowego systemu ratowniczo - gaśniczego. Do tego systemu zostało włączonych 11 Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu gnieźnieńskiego. Państwowa Straż Pożarna wspólnie z Ochotniczą Strażą Pożarną są teraz profesjonalną służbą, zajmującą się szeroko rozumianym ratownictwem. Dzisiaj już coraz więcej jest akcji związanych z ratownictwem, a mniej z gaszeniem pożarów. Nastąpił też ogromny skok technologiczny, związany z wyposażeniem zarówno jednostek Państwowej Straży Pożarnej, jak i Ochotniczej Straży Pożarnej; to przede wszystkim zasługa samorządów gminnych, państwa, ale także wojewódzkiego i narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Połączony wysiłek daje efekt w postaci zakupowanych co roku nowych samochodów pożarniczych, ale także wyposażenia osobistego.
Na przyszłość myślę, że ta służba w dalszym ciągu będzie się profesjonalizować, zarówno w oparciu o funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej, jak i ochotników. Cieszy fakt, że coraz więcej kobiet uczestniczy w działaniach ratowniczych i zdobywa stopnie pierwszego i drugiego stopnia strażaka i strażaka - ratownika. Został przyjęty też Program rozwoju Ochotniczych Straży Pożarnych do 2020 roku przez Sejmik Województwa i to jest okazja żeby w nowej perspektywie finansowej, pieniądze z Unii Europejskiej również były przekazywane na wyposażenie Ochotniczych Straży Pożarnych oraz Państwowej Straży Pożarnej." -
mówił poseł Tomaszewski


  Poleć