Następna wiadomość
Podziękowanie Posła na Sejm RP Tadeusza...

Podsumowanie wyborów do PE na konferencji prasowej

Data dodania: 2014-05-29


Poparcie dla Sojuszu Lewicy Demokratycznej w powiecie gnieźnieńskim jest niestandardowe jeśli weźmiemy pod uwagę wyniki w skali naszego kraju. W Wielkopolsce poparcie dla SLD i Unii Pracy było w naszym powiecie największe – mówi poseł Tadeusz Tomaszewski, który z wynikiem 8.415 głosów zajął drugie miejsce na liście. Mandat z tej listy zdobyła Krystyna Łybacka (w przypadku jej rezygnacji wszedłby poseł Tomaszewski).

- W naszym powiecie wyniki najważniejszych ugrupowań są zbliżone, różnice są niewielkie - zaznacza poseł Tadeusz Tomaszewski. - W naszym powiecie SLD – UP miało poparcie 23,31 proc. i było najwyższe w Wielkopolsce. Za nami było Leszno z poparciem 20,37 i powiat międzychodzki gdzie na lewicę głosowało 19,87 proc. - wymienia poseł.
    Dalej T. Tomaszewski przeanalizował gminy powiatu gnieźnieńskiego. - Największe poparcie mieliśmy w Niechanowie bo aż 47,25 proc., następnie w Witkowie 25,15 proc. i mieście Gnieźnie, gdzie zagłosowało na nas 23,55 proc. Najmniejsze poparcie mieliśmy tradycyjnie w Łubowie, 14,53 proc. i w Trzemesznie – 17,05 proc. - dodaje.
    Parlamentarzysta podsumował również kampanię wyborczą do europarlamentu i zaznaczył, że najważniejsze w wyborach było wygranie z listą Marka Siwca (Europa Plus Twój Ruch) co też się udało. - Po drugie zakładałem osiągnięcie wyniku lepszego niż miejsca na liście i to również się udało. A po trzecie zdobycie drugiej pozycji startując z czwartego miejsca na liście, też się udało – wylicza poseł SLD. - Wszystkie cele udało się osiągnąć, w tym ten najważniejsze, że lider listy Krystyna Łybacka zdobyła mandat europosła – dodaje.
    Jak zapowiada T. Tomaszewski, europosłanka Krystyna Łybacka będzie częstym gościem w powiecie gnieźnieńskim.
    Lider gnieźnieńskiej lewicy przyznał też, że zgodnie z prawem na kampanię wyborczą wydał ponad 46 tys. złotych, z czego wpłata samego posła to ponad 27 tys. złotych, a 19 tys. złotych to wpłata głównie członkowie i radni SLD.
    Poseł Tomaszewski skomentował również wynik pozostałych gnieźnieńskich kandydatów. - Statystyki są następujące: Tadeusz Tomaszewski 8.415 głosów, pierwsze miejsce w powiecie gnieźnieńskim, drugie miejsce na liście SLD startując z pozycji czwartej. Dariusz Pilak 2521 głosów w całej Wielkopolsce, w powiecie 1724, pozycja siódma na liście, a wynik uzyskany to dziewiąte miejsce. Przedostatnie miejsce na liście Platformy uzyskane przez Dariusza Pilaka, czy jest sukcesem? Czy jest wartością dodaną? Można sobie samemu odpowiedzieć - pyta T. Tomaszewski. - Pani Maria Wichniewicz szóste miejsce na liście i szóste miejsce wyniku wyborczego z poparciem 2271 głosów, uważam za niezły wynik, jeśli weźmiemy pod uwagę minimalne zaangażowanie w kampanię. Ale trzeba pamiętać, że zarówno Platforma, jak i PiS w Wielkopolsce miały ponad dwukrotnie większe wyniki niż SLD – dodaje.
    Na koniec swojej konferencji poseł Tadeusz Tomaszewski zaznaczył, że jeśli ktoś chce się dowiedzieć, jak wyglądały wyniki eurowyborów w 2009 roku w porównaniu z tegorocznymi to zachęca do zajrzenia na portal informacjelokalne.pl gdzie znajduje się takowa analiza wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego w powiecie gnieźnieńskim. - Z tej analizy wynika, że 16 procent straciła Platforma, 6 procent zyskało Prawo i Sprawiedliwość, 4 procenty SLD – podkreśla.
    Mówiąc o zbliżających się wyborach samorządowych, poseł Tomaszewski zaznacza, że Platformie będzie trudno obronić pozycję lidera, a pozostałe ugrupowania muszą wyciągnąć wnioski, jak lepiej docierać do wyborców, aby poprawiać swoje wyniki. - Wynik SLD, trzecie miejsce nie jest na miarę moich oczekiwań. Liczyłem na wynik w granicach 11 – 13 procent – przyznaje T. Tomaszewski.

 

Źródło: informacjelokalne.pl

 

 


  Poleć