Następna wiadomość
Konferencja prasowa SLD Gniezno

Podsumowanie 20 - letniej działalności SMW

Data dodania: 2010-11-19


     W tym roku dwudziestolecie obchodzi Stowarzyszenie Młodych Wielkopolan. Przez ten czas w szeregu organizowanych przez jego członków inicjatyw uczestniczyło łącznie blisko 350 tys. mieszkańców Wielkopolski, z czego ponad 200 tys. to mieszkańcy powiatu gnieźnieńskiego.

Stowarzyszenie Młodych Wielkopolan zostało zarejestrowane 14 maja 1990 roku. W grupie założycieli byli między innymi Stanisław Dolaciński, który od 2007 roku jest wiceprezesem organizacji oraz poseł Tadeusz Tomaszewski, który kieruje nią od marca 1995 roku. Pierwszym prezesem był dr Waldemar Ziomek, który od kilku lat pracuje w Kanadzie. – Początek stowarzyszenia, to przede wszystkim próba budowania organizacji u podstaw, budowania organizacji masowej – mówi poseł Tadeusz Tomaszewski. – Z czasem okazało się, ze budowanie organizacji bez zaplecza logistycznego i znacznego wsparcia finansowego jest niemożliwe, stąd przebudowaliśmy naszą formułę działalności, koncentrując się przede wszystkim na pozyskiwaniu środków finansowych w ramach określonych projektów i realizacji tych projektów we współpracy ze środowiskiem samorządowym, organizacji pozarządowych, a także osiedli, czy sołectw.   
  
Działalność stowarzyszenia finansowana jest z programów publicznych, darowizn sympatyków oraz środków przekazywanych w ramach jednego procenta podatku (w sumie blisko 1,3 mln zł od 1997 roku).
   24 października 2004 roku stowarzyszenie uzyskało status Organizacji Pożytku Publicznego. Stowarzyszenie na podstawie porozumienia z Ochotniczymi Hufcami Pracy i Powiatowym Urzędem Pracy w Gnieźnie oraz gminami prowadzi Kluby Pracy w Niechanowie, Witkowie, Gnieźnie i Kłecku. W gnieźnieńskim biurze organizacji od 16 lat udzielane są także bezpłatne porady prawne.
   W ciągu 20 lat działalności, we współpracy z samorządami lokalnymi i organizacjami społecznymi, stowarzyszenie zorganizowało m.in. imprezy sportowo-rekreacyjne. – Do tej pory zorganizowaliśmy imprezy masowe, w których łącznie uczestniczyło 185 tysięcy osób. To jest m.in. Ogólnopolski Bieg Niuchana, olimpiady dla przedszkolaków, Piastowski Rekreacyjny Turniej Gmin, regionalne zawody radnych w tenisie stołowym. Imprezy adresowane są do różnych środowisk, począwszy od przedszkolaków, poprzez młodzież, niepełnosprawnych – mówi Stanisław Dolaciński.
   Stowarzyszenie organizuje także kolonie i obozy dla dzieci oraz półkolonie w miejscu zamieszkania. W tym roku, podobnie jak 13 lat temu, zorganizowało również letni wypoczynek dla dzieci z terenów dotkniętych powodzią. W ramach działalności stowarzyszenia odbywają się też szkolenia i seminaria, realizowane są projekty edukacyjne, programy specjalne rynku pracy, czy dla seniorów oraz liczne akcje charytatywne. – W szkoleniach i seminariach organizowanych przez Stowarzyszenie Młodych Wielkopolan wzięło udział około 10 tysięcy osób. Te szkolenia i seminaria organizowały m.in. biuro zarządu w Poznaniu i biuro terenowe stowarzyszenia w Gnieźnie, a także Kluby Pracy w Gnieźnie, Niechanowie, Kłecku, Witkowie, Gminne Centra Informacji w Gnieźnie, Niechanowie i Kłecku – mówi Agnieszka Frąckowiak z zarządu stowarzyszenia. – Począwszy od 2005 roku, aplikujemy i realizujemy, wygrywając konkursy, szereg przedsięwzięć w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskim. Były to m.in. szkolenia doskonalące, szeroki wachlarz usług z zakresu poradnictwa, dotyczącego rynku pracy, zarządzania funduszami z Unii Europejskiej, zarządzania informacją w organizacjach pozarządowych. 
   Stowarzyszenie jest także organizatorem regionalnego konkursu „Wielkopolska w Unii Europejskiej” oraz mającego długą tradycję niechanowskiego konkursu wiedzy „Historia i Współczesność”.

Źródło: informacjelokalne.pl

  Poleć