Następna wiadomość
Wydarzenie "Dziś dla Jutra" 2022

Otwarto Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w powiecie gnieźnieńskim

Data dodania: 2022-11-08


W ramach projektu realizowanego przez Fundację Inicjowania Rozwoju Społecznego oraz Kliniki Neuro Teamu, przy ul. Wyszyńskiego 13A w Gnieźnie powstała instytucja - Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, której zadaniem jest wspieranie zdrowia psychicznego wśród osób dzieci i młodzieży oraz ich rodzin.

       Uroczyste otwarcie placówki odbyło się 7 listopada br. Wsparcia dla inicjatywy funkcjonowania tej placówki udzielił Poseł Tadeusz Tomaszewski, który podczas konferencji prasowej związanej z uroczystym otwarciem Centrum powiedział: „W tym roku padł niechlubny rekord. W ciągu 9 miesięcy – od stycznia do września br. doszło do 1535 prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży. Śmiercią  zakończyło się niestety 108 z nich.  W ciągu ostatnich 5 lat liczby wzrosły dwukrotnie, źródłem tych dramatów jest zapaść psychiatrii dziecięcej. W lipcu zlikwidowany został oddział w gnieźnieńskiej Dziekance.  W całej Wielkopolsce obecnie działają trzy oddziały psychiatryczne dla pacjentów do 18 roku życia. Dwa z nich w Szpitalu Klinicznym im. Jonschera w Poznaniu i jeden w Centrum Medycznym HCP w Poznaniu. Oferują one łącznie 75 łóżek”.

        Projekt jest skierowany dla dzieci i młodzieży z powiatu gnieźnieńskiego z zaburzeniami psychicznymi, w kryzysie psychicznym, wymagające profilaktyki, leczenia lub rehabilitacji.

        Każdy z uczestników objęty zostanie kompleksowym wsparciem dostosowanym do indywidualnych potrzeb, jakie zostaną zidentyfikowane u uczestnika. Pierwszym etapem wsparcia jest diagnoza psychologiczna, po której uczestnik (jego rodzic lub opiekun prawny) wraz z diagnostą decydują o dalszej ścieżce wsparcia, która może obejmować:

  • Pomoc psychiatryczną,
  • Pomoc neurologiczną,
  • Wsparcie psychologiczne,
  • Wsparcie psychoterapeutyczne,
  • Inne wsparcie specjalistyczne (np. pedagogiczne, dietetyczne, fizjoterapię),
  • Wsparcie na oddziale dziennym.

Dodatkowo w ramach projektu realizowane będę działania profilaktyczne i edukacyjne mające na celu promocję zdrowia psychicznego mieszkańców powiatu gnieźnieńskiego.

Koordynatorem projektu jest Pani Elżbieta Jasek.

Rejestracja jest możliwa pod nr telefonu: 786 150 110


  Poleć
Galeria