Następna wiadomość
Druhna Ewa Konieczka – Prezesem...

Nie będzie dofinansowania do Orlików - konferencja prasowa

Data dodania: 2011-05-18


      Wydatki samorządu na kulturę fizyczną, przyczyny braku dofinanowania na budowę nowych ORLIKÓW oraz cele programu SLD "Nowoczesna wieś" były dziś tematem podczas konferencji prasowej, zorganizowanej w biurze poselskim przez posła Tadeusza Tomaszewskiego.

    Podczas konferencji Poseł przedstawił przyczyny braku możliwości dofinanowania budowy nowych boisk Orlik. Wyjaśniał m.in. "Województwo wielkopolskie do tej pory wydało najwięcej z własnych środków na budowę Orlików w kraju, ale nadal na 226 gmin 51 gmin nie ma Orlika. Stąd decyzja taka, iż w 2012 roku Samorząd Województwa Wielkopolskiego będzie ze swoich środków wspierał budowę Orlików w tych gminach, gdzie nie ma tych Orlików. Natomiast gminy, które będą budowały kolejnego Orlika już wsparcia ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego nie otrzymają. Mam nadzieję, że będą mogły nadal otrzymywać wsparcie ze środków budżetu państwa. W 2011 roku jest wystarczająco zabezpieczonych środków w budżecie państwa i te inwestycje, które zostały wpisane w plan wojewódzki, zostaną zrealizowane, m.in. budowa czwartego Orlika na terenie miasta Gniezna. To jest bardzo dobry program, dlatego że on generował środki na inwestycje w obszarze sportu."

        W   czasie spotkania z gnieźnieńskimi mediami Poseł zaprezentował również  ofertę programu "Nowoczesna wieś - Konkurencyjne rolnictwo"

Szanowni Państwo,
Przedstawiając naszą ofertę – Program „NOWOCZESNA WIEŚ – KONKURENCYJNE ROLNICTWO“, pragniemy zwrócić uwagę wszystkim Polakom na nierozwiązane dotychczas problemy, które bezpośrednio mają wpływ na życie mieszkańców wsi i producentów żywności ale pośrednio również dotyczą całego społeczeństwa.

Dysproporcje w jakości życia mieszkańców wsi i miast są w naszym kraju znaczne. W Polsce na obszarach wiejskich mieszka 38,1% ludności (w Belgii 3,4%, Wielkiej Brytanii 8,5%, Japonii 22,6%, Niemczech 14,7%, Indiach 74,3%, Chinach 71,9%). Skala problemu zwłaszcza w porównaniu z krajami europejskimi jest więc duża. W okresie rządów PO–PSL (2007–2011) oraz rządów PIS–LPR–Samoobrona (2005–2007) nie zostały zrealizowane obietnice wyborcze tych partii, zapowiadające zniwelowanie zapóźnienia cywilizacyjnego pomiędzy mieszkańcami wsi a mieszkańcami miast.

W dalszym ciągu opieka zdrowotna i dostęp do dóbr kultury ludności wiejskiej są rażąco gorsze niż mieszkańców miast. Dzieci i młodzież wiejska mają dużo gorszą niż ich rówieśnicy w miastach, możliwość korzystania z nowoczesnej edukacji. Tragiczny stan infrastruktury komunikacyjnej na wsi, a także nie realizowanie programu reelektryfikacji obszarów wiejskich, oddala z każdym rokiem szansę mieszańców wsi na lepsze i stabilne życie. Mimo znacznego wsparcia producentów rolnych z funduszy Unii Europejskiej kondycja ekonomiczna gospodarstw rolnych w naszym kraju z roku na rok ulega pogorszeniu. Postępuje dekapitalizacja większości gospodarstw rolnych. Sojusz Lewicy Demokratycznej z rosnącym niepokojem ocenia obecną sytuację, gdy te oczywiste fakty nie znajdują zrozumienia i odzwierciedlenia w działaniach rządu. Rządzący angażując swój wysiłek i inwencję w kolejne zagmatwane gry polityczne, zapomnieli  o potrzebie codziennej, roztropnej troski o dobro wspólne.

SLD przedstawia propozycje rozwiązań pozwalających na zdynamizowanie przemian cywilizacyjnych na wsi i umożliwiających znaczącą poprawę warunków życia i pracy jej mieszkańców.

Proponujemy działania ukierunkowane na przyspieszenie procesu restrukturyzacji i modernizacji rolnictwa, które obejmując cały sektor polskiego rolnictwa, szczególną troską i wsparciem otoczą – ugruntowane tradycją i stanowiące podstawowy filar  lewicowej polityki rolnej – gospodarstwa rodzinne. 

1. Poprawa poziomu życia ludności wiejskiej

Rządy prawicowo-liberalne głównie obarczają mieszkańców i samorządy gminne obowiązkiem rozwiązania wszystkich problemów wsi. Dochody gmin wiejskich w stosunku do ustawowo zapisanych zadań są rażąco niskie.

+ Sojusz Lewicy Demokratycznej uznaje za swój obowiązek wynikający z lewicowej wrażliwości, podjęcie skutecznych działań likwidujących dysproporcje w jakości życia mieszkańców wsi w porównaniu z ludnością miejską.

+ SLD podejmuje zdecydowane działania w celu niwelowania różnic rozwojowych na obszarach wiejskich między regionami kraju ze szczególnym uwzględnieniem regionów Polski wschodniej.

+ SLD przy kształtowaniu polityki rozwoju obszarów wiejskich uwzględniać będzie oprócz rozwiązań dla rolnictwa, także rozwiązania w dziedzinie edukacji, zdrowia, kultury, usług publicznych oraz rozwoju przedsiębiorczości na wsi.

+ Zdecydowanie zwiększymy wielkość środków finansowych na rozwój infrastruktury wiejskiej między innymi poprzez zmianę priorytetów w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich i Regionalnych Programach Operacyjnych.

+ Zapewnimy wszystkim mieszkańcom wsi dostęp do szerokopasmowego Internetu.

+ Wprowadzimy finansowanie edukacji przedszkolnej poprzez subwencję oświatową z budżetu państwa. Przedszkola muszą działać w każdej polskiej gminie.

+ Stworzymy warunki, by w każdej gminie wiejskiej funkcjonowało centrum kultury i informacji (np. salka komputerowa, punkt biblioteczny, kawiarnia,).

+ Aby ułatwić mieszkańcom wsi lepszy dostęp do lekarzy specjalistów wdrożymy program finansowania gminnych „Białych Niedziel” w ramach kontraktów z NFZ.

+ SLD uznaje za niezbędne ograniczanie wykluczenia społecznego na wsi, a szczególnie w środowiskach popegeerowskich. Konieczne jest rozszerzenie dotychczasowych i wprowadzenie nowych form aktywizacji zawodowej oraz zwiększenie możliwości ośrodków pomocy społecznej. W perspektywie budżetowej 2014–2020 uwzględnimy konieczność dodatkowego wsparcia dla tych polskich gmin, które do tej pory w niewielkim stopniu korzystały z funduszy unijnych. Do tej grupy zaliczamy również gminy
popegeerowskie.

+ Dla polskiej wsi konieczna jest pomoc, w celu ochrony i wykorzystania walorów przyrodniczych, krajobrazowych i kulturowych.

+ SLD będzie inicjować i wspierać rozwiązania, które będą zmierzać do poprawy i stabilizacji dochodów mieszkańców wsi, zarówno z działalności rolniczej, jak i z innych źródeł związanych z pracą poza sektorem rolnym, bądź prowadzeniem pozarolniczej działalności gospodarczej.

+ Wprowadzimy szczególne preferencje finansowo-ekonomiczne wspierające tworzenie nowych miejsc pracy na obszarach wiejskich, ze szczególnym uwzględnieniem przetwórstwa rolno-spożywczego.

+ Naszym priorytetem w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 będzie poprawa jakości ży

  Poleć



Obecna strona: 1