Następna wiadomość
Duże zainteresowanie wyborami sołtysa

Likwidacja placówek pocztowych

Data dodania: 2011-01-27


    W dniu 27 stycznia 2011 roku w Gnieźnie odbyła się konferencja prasowa poświęcona tematowi likwidacji placówek pocztowych na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Tym razem z pracą pożegna się 8 tys. pracowników Poczty Polskiej, która w całym kraju zatrudnia ok. 90 tys. osób. W Wielkopolsce ten problem może dotknąć ok. 500 pracowników. Największe oszczędności ma przynieść likwidacja części placówek.

    Zmianom może podlegać nawet kilkadziesiąt spośród ponad 800 takich miejsc w Wielkopolsce. A to może oznaczać dłuższe kolejki do okienek i podwyżki cen usług. Zastąpienie urzędów pocztowych tzw. agencjami pocztowymi to z kolei problem dla mieszkańców mniejszych miejscowości. Ponadto, zgodnie z wymogami Unii Europejskiej, w 2013 r. nastąpi uwolnienie krajowego rynku pocztowego. Firma co roku odnotowuje też straty. Ubiegły rok zakończyła deficytem sięgającym 190 mln zł. Poseł Tadeusz Tomaszewski złożył w tej sprawie interpelację do  Ministra Infrastruktury. W otrzymanej odpwoiedzi czytamy:
"Odnosząc się natomiast do kwestii zatrudnienia, pragnę podkreślić, iż zatrudnienie w Poczcie Polskiej w okresie 2005-2008 r. systematycznie rosło. Dopiero na przestrzeni 2009 r. struktura zatrudnienia w Poczcie Polskiej ulegała poważnym zmianom związanym z procesem standaryzacji i optymalizacji zatrudnienia. Towarzyszyły temu procesowi dwie tury zwolnień grupowych. Program naprawczy dla Poczty Polskiej zakładał m.in. dokonanie wspomnianej wyżej optymalizacji i standaryzacji zatrudnienia poprzez:

   - zaprojektowanie modelowych struktur organizacyjnych dla każdego z centrów,

   - ustalenie listy stanowisk pracy występujących w strukturach centrów,

   - opracowanie opisów stanowisk dla wszystkich centrów,

   - ustalenie zasad planowania zatrudnienia - etatyzacji. "


Poseł Tadeusz Tomaszewski zapowiedział zorganizowanie spotkania w tej sprawie samorządowców z kierownictwem Poczty Polskiej.



  Poleć