Następna wiadomość
Jubileusz 50-lecia powstania Koła Gospodyń...

Konwencja wyborcza w Gnieźnie

Data dodania: 2014-10-20


Gnieźnieńskie porozumienie SLD Lewica Razem funkcjonuje jako porozumienie 15 podmiotów organizacji społecznych, związków zawodowych i partii politycznych. Powiatowa Konwencja Wyborcza SLD Lewica Razem odbyła się w dniu 17 października 2014 roku w Hotelu FENIX w Gnieźnie z udziałem około 200 osób. Na konwencji obecni byli również Leszek Miller – przewodniczących SLD oraz Wiesław Szczepański – przewodniczący Rady Wojewódzkiej SLD w Poznaniu.

   

Konwencję prowadzili: Julita Pawlak, Magdalena Szuba, Bartosz Wojciechowski i Marcin Jagodziński.

 

Otwierając obrady wyborczego spotkania gnieźnieńskiej lewicy lider SLD w powiecie gnieźnieńskim Tadeusz Tomaszewski powiedział m.in.:  „Jesteśmy odpowiedzialną siłą polityczną. Dotrzymujemy słowa danego wyborcom. Rozliczamy się co roku z naszej pracy  w samorządzie przestawiając jej rezultaty na spotkaniach z wyborcami, organizacjami społecznymi oraz na konferencjach prasowych. To SLD wspólnie ze Stowarzyszeniem Młodych Wielkopolan  dzięki ofiarności finansowej radnych SLD i sympatyków zorganizowało setki imprez dla dzieci i młodzieży, osób z niepełnosprawnościami i seniorów. To w naszym lewicowym centrum aktywności od 20 lat są bezpłatne porady prawne, wypełnianie deklaracji   podatkowych oraz pomoc w zakładaniu organizacji społecznych. Nasza oferta to półkolonie, wyprawki szkolne, paczki świąteczne, festyny i imprezy integracji międzypokoleniowej.”

W czasie konwencji Julita Pawlak i Bartosz Wojciechowski przedstawili wszystkich 109 kandydatów SLD Lewica Razem.

Lewicowe porozumienie w powiecie gnieźnieńskim zgłosiło 109 kandydatów, w tym do Rady Powiatu Gnieźnieńskiego – 53osoby, do rad gmin – 51 osób, Sejmiku Wielkopolskiego – 3 osoby oraz Jacka Kowalskiego na Prezydenta Gniezna i Dariusza Miarę na Burmistrza Kłecka.  Z ogólnopolskich komitetów wyborczych to największa grupa kandydatów. Dla porównania PO zgłosiło -71osób, PiS -95 osób, a PSL – 61 osób.

 Prezydent Jacek Kowalski w swoim wystąpieniu oparł się przede wszystkim o dokonania, które finalizują się pod koniec obecnej kadencji. Wspomniał więc o inwestycji w Lulkowie związanej z gospodarką odpadami. –„To ogromna inwestycja, spełniająca wszystkie najnowsze standardy, ale to co ważne ta inwestycja nie tylko stawia nas wśród pionierów w technologiach związanych z zagospodarowaniem i utylizacja odpadów ale pozwoli nie podnosić cen usług dla mieszkańców.” Ponadto przytaczał budowę fontanny, remont dworca i wiele innych, których finał przypada na przedwyborczą jesień. Robert Andrzejewski z kolei mówił o udziale SLD w sprawowaniu władzy w powiecie.

 

Poseł Tadeusz Tomaszewski nie pominął kwestii rozbudowy szpitala. – „Jeszcze do 2010 roku tak było w naszym powiecie, że służba zdrowia była ponad politycznymi podziałami i tak było od 1998 roku. Wszyscy jak jeden mąż głosowaliśmy za zakupem sprzętu na doposażenie szpitala na inne działania. Teraz coś pękło i to źle, stąd mówię, że radni SLD Lewicy Razem w nowej kadencji będą zabiegać o to, żebyśmy ponownie zrobili pakt o nie agresji na rzecz służby zdrowia, bo służba zdrowia dotyka każdego z nas. Dlatego musimy sobie dać radę i nie wracajmy już do historii musimy sobie poradzić z tym bublem inwestycyjnym jakim jest rozbudowa szpitala i pójść do przodu. Nie jest zadaniem radnych a na pewno nie radnych SLD Lewica Razem rozbieranie jakiś budynków. Radni są od pomnażania majątku komunalnego, a nie od burzenia.  Jako SLD jesteśmy przeciwni prywatyzacji szpitala. Jeśli nie zdążymy z inwestycją do końca 2016 roku to grozi to utratą kontraktów szpitala z NFZ.”

 

Podczas konwencji  Magdalena Szuba oraz Marcin Jagodziński przedstawili program wyborczy dla powiatu gnieźnieńskiego. Poszczególne hasła zostały omówione przez:

 Nauka – Anna Wójcik – Starczewska i Anna Brodnicka

Akademickość – Telesfor Gościniak

Kultura – Łukasz  Naczas

Opieka medyczna – Bartosz  Wojciechowski

Sport, rekreacja, turystyka – Jacek Mańkowski

Praca – Marcin Jagodziński

Bezpieczeństwo publiczne - Magdalena Szuba

Niepełnosprawności- Magdalena Szuba

Mieszkania – Stanisław Dolaciński

Samorządnie – Henryk Gędek

 

Przewodniczący Sojuszu Leszek Miler oprócz poparcia dla kandydatów, przedstawił także cztery ogólnopolskie priorytety SLD Lewica Razem: Mądrze, Zdrowo, Bezpiecznie, Samorządnie rozwijając znaczenie każdego z haseł. Zdaniem liderów lokalnych KWW SLD Lewica Razem, Sojusz i pozostali przedstawiciele Lewicy Razem mają realne szanse ponownie uczestniczyć w porozumieniach większościowych samorządowej rzeczywistości powiatu, Gniezna i gmin po wyborach. Wszystko jednak teraz w rękach wyborców.

Leszek Miller w wypowiedzi dla mediów powiedział m.in. – „Moja obecność tutaj to promocja wszystkich naszych kandydatów na radnych do rad miasta, powiatu czy sejmiku, oczywiście i dla pana prezydenta Kowalskiego. Uważam go za świetnego kandydata, wprawdzie nie mieszkam w Gnieźnie ale takie opinie zebrałem z wielu źródeł, cieszę się, że pan Kowalski ubiega się o kolejną kadencję i mam nadzieję, że mieszkańcy go po prostu poprą. Gdybym mieszkał w Gnieźnie na pewno głosowałbym na niego. „

 


  Poleć