Następna wiadomość
Poseł na zebraniu koła SLD Winiary

Jaki jest udział kobiet w samorządach?

Data dodania: 2015-03-03


Poseł Tadeusz Tomaszewski przedstawił dziś interesujące dane na temat udziału kobiet w życiu publicznym i politycznym powiatu gnieźnieńskiego. Wynika z nich, że ten udział utrzymuje się na mniej więcej stałym poziomie 26 procent, choć ubiegłoroczne wybory samorządowe przyniosły dość istotne zmiany. Co ciekawe, zarówno w mieście Gnieźnie, jak i w gminach powiatu gnieźnieńskiego to wyłącznie kobiety pełnią funkcję skarbników.

– Zebrane dane nie są do końca porównywalne z poprzednią kadencją dlatego, że w części gmin trwają jeszcze wybory sołtysów. Zakończyły się one w gminach Kiszkowo, Niechanowo i Witkowo, a w pozostałych jeszcze trwają. Ale na podstawie uzyskanych danych wynika, że po ostatnich wyborach samorządowych mamy więcej kobiet radnych – mówi Tadeusz Tomaszewski. – Natomiast jeśli chodzi o burmistrzów mamy jedną stratę. Ale w gminie Czerniejewo to się wyrównało, bo zastępcą burmistrza została pani Grażyna Kulpińska – dodaje.
   Do 2014 radach gmin powiatu gnieźnieńskiego oraz w Radzie Miasta Gniezna na 158 mandatów radnych 32 sprawowały kobiety. Po listopadowych wyborach samorządowych przybyło kobiet w radach i obecnie jest ich łącznie 36. Ich obecność jest szczególnie zauważalna w organach stanowiących, które do tej pory były całkowicie zmaskulinizowane. W Radzie Miasta i Gminy Witkowo obecnej kadencji zasiadają dwie kobiety, natomiast Radę Miasta i Gminy Kłecko zasiliły cztery radne. Na 200 sołtysów w gminach powiatu gnieźnieńskiego 52 to kobiety. Z kolei radom osiedli w mieście Gnieźnie w połowie przewodniczą kobiety.
   Wzmocniła się pozycja kobiet samorządzie powiatowym. W Zarządzie Powiatu zasiadają dwie kobiety – starosta Beata Tarczyńska oraz Monika Twardowska, która pełni funkcję nieetatowego członka Zarządu. Również na stanowiskach sekretarza i skarbnika powiatu zatrudnione są panie.
Znamiennym wydaje się fakt, że to kobiety zarówno we wszystkich gminach powiatu gnieźnieńskiego, jak i w mieście Gnieźnie są odpowiedzialne za finanse, pełniąc funkcje skarbników. – Widać z tego, że są to osoby o dużej wiedzy merytorycznej, posiadające dbałość o finanse społeczności lokalnej i mające zaufanie samorządowców, czyli mężczyzn, bo z kolei tutaj jeśli chodzi o funkcje wójtów, burmistrzów, decyzją wyborców mamy wyłącznie mężczyzn – mówi poseł Tadeusz Tomaszewski.
   Mimo pewnej poprawy udział kobiet w sprawowaniu ważnych funkcji publicznych oscyluje w granicach 26 proc. Zarówno w gminach, jak i w mieście Gnieźnie żadna kobieta nie objęła władzy wykonawczej. Organom stanowiącym też w stu procentach przewodniczą panowie.

 

Źródło: http://informacjelokalne.pl


  Poleć