Następna wiadomość
XIV Regionalne Zawody Radnych, Wójtów,...

Debata SLD z Ministrem pracy i polityki społęcznej dot. bezrobocia

Data dodania: 2013-02-28


      SLD na specjalnej debacie z ministrem pracy Władysławem Kosiniakiem - Kamyszem przedstawił 10 pomysłów na walkę z bezrobociem. Sojusz proponuje m.in. zmianę zasad wypowiadania umów o pracę, sprawiedliwe składki na ubezpieczenie społeczne, czy szkolenia bezrobotnych pod indywidualne potrzeby pracodawców. 

       Szef SLD Leszek Miller, rozpoczynając spotkanie, podkreślił, że jego partia przejmuje się sytuacją milionów pracowników, ale także tych, którzy pracy nie mają. - Z zainteresowaniem śledzimy państwa działalność i życzliwie kibicujemy wszystkim inicjatywom, które zbieżne są z naszym sposobem oceny sytuacji. Chcieliśmy państwu zaproponować dyskusję o tym, jak budować społeczeństwo pracy, jak łagodzić sytuację tych, którzy pracy nie mają i co możemy uczynić tu w Sejmie ponad klasycznym podziałem na opozycję i koalicję rządzącą, by dostarczyć poczucia większych szans Polakom, zwłaszcza młodym - zaznaczył Miller. Dodał, że SLD rozumie, że najlepiej z bezrobociem walczy się wtedy, gdy gospodarka się szybko rozwija. SLD rozumie także, że trzeba budować społeczeństwo pracy, a nie społeczeństwo zasiłków. - Społeczeństwo pracy jest bogate, a społeczeństwo zasiłków ubogie - mówił.

 
Z kolei minister pracy podkreślił, że cieszy się z możliwości debaty w klubem SLD i ekspertami. Jego zdaniem nie ma obecnie w Polsce ważniejszego tematu niż sytuacja na rynku pracy. - Dziś nie ma dla tego rządu ważniejszego celu niż walka o każde miejsce pracy, ochrona miejsc pracy i tworzenie nowych, bo to jest rzecz w konsekwencji najważniejsza - oświadczył Kosiniak-Kamysz. Podkreślił, że działania rządu w tym zakresie mają kilka wymiarów m.in. wsparcia aktywności zawodowej Polaków. Zapowiedział, że niedługo do parlamentu zostanie skierowana duża reforma; wyjaśnił, że chodzi o założenia zmian w urzędach pracy. - Nie tylko strukturalne, choć to też ważne, ale też paleta rozwiązań, jaką chcemy zaproponować, musi się w tym wypadku poszerzyć - dodał.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Drugi obszar działań rządu to zmiany w Kodeksie pracy. Minister mówił także o ustawie o ochronie miejsc pracy w czasie spowolnienia gospodarczego, która jest obecnie tematem debaty na forum Komisji Trójstronnej.
 
W debacie nt. bezrobocia wzięli udział m.in. politycy SLD - Tadeusz Iwiński, Tadeusz Tomaszewski, Jerzy Wenderlich, jak również przewodniczący OPZZ Jan Guz. 
 
 
źródło: www.sld.org.pl

  Poleć