Następna wiadomość
Zawody wędkarskie w Słupcy

Bezpieczniejsze stadiony na EURO 2012

Data dodania: 2011-09-06


    – Prace w Sejmie przebiegały ponad podziałami politycznymi. Szukano jak najlepszych rozwiązań, które miałyby skutecznie zapewnić bezpieczeństwo na imprezach masowych, zwłaszcza meczach piłki nożnej. Przyjęto stosowne rozwiązania na czas trwania Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w Polsce – mówi o zmianach w przepisach ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych poseł Tadeusz Tomaszewski.

   22 lipca Sejm przyjął zmiany w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych. Podczas ostatniego posiedzenia parlamentu rozpatrywano poprawki do niej. W najbliższym czasie ustawa ma trafić do prezydenta. Wejdzie w życie po miesiąc od jej podpisania przez głowę państwa. Znowelizowana ustawa wprowadza szereg rozwiązań, które mają poprawić bezpieczeństwo uczestników meczy piłkarskich. Jednym z nich ma być pełna identyfikacja uczestników tego typu imprez. System identyfikacji będzie funkcjonował na każdym obiekcie, gdzie odbywają się mecze. Wprowadzany jest też centralny system identyfikacji kibiców. Za jego prowadzenie odpowiadają Polskie Związki Sportowe (w tym Polski Związek Piłki Nożnej) wspólnie z firmą, która zarządza rozgrywkami ligowymi. Do systemu będą wprowadzane nie tylko dane osobowe, ale także informacje na temat zakazów stadionowych. – Ta centralna identyfikacja kibiców jest już używana w znacznej mierze jeśli chodzi o organizację meczów z udziałem kadry narodowej, zarówno na stadionie w Warszawie, jak i w Gdańsku, a także na mecze wyjazdowe. Po raz pierwszy wprowadzono do polskiego prawa zakaz stadionowy na zagraniczne mecze polskiej reprezentacji i klubów sportowych. Te zakazy, jeśli są tak orzeknie, będą mogły łączyć się z obowiązkiem stawiennictwa w danej jednostce policji. Jeśli ktoś tego nie będzie czynił, będzie zagrożony karą pozbawienia wolności do dwóch lat. Tych, którzy będą notorycznie łamać przepisy ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych będzie można wyposażyć w elektroniczny system dozoru – mówi poseł Tadeusz Tomaszewski. System, obejmujący mecze ekstraligi i reprezentacji, ma zostać wprowadzony bezpośrednio po wejściu w życie ustawy. Na meczach pierwszej ligi ma obowiązywać od stycznia 2013, a na pozostałych rozgrywkach organizowanych przez Polski Związek Piłki Nożnej do trzeciej klasy rozgrywkowej – do 2014 roku.
   Nowe przepisy ustawy wprowadzają szereg znaczących kar, związanych z jej nieprzestrzeganiem. Dają one również specjalne uprawnienia policji, straży granicznej, straży pożarnej i Biura Ochrony Rządu na czas trwania Euro 2012, związane z uzyskiwaniem danych osobowych, również zagranicznych uczestników meczy oraz wprowadzeniem częściowej kontroli granicznej. Ustawa przewiduje również możliwość przeprowadzania tzw. odmiejscowionych rozpraw sądowych jeszcze na stadionie. Ustawa daje też nowe uprawnienia wojewodom, którzy będą mogli podjąć decyzję o przerwaniu imprezy masowej, jeśli zagrażałoby to bezpieczeństwu osób i mienia. Jak przyznaje poseł Tadeusz Tomaszewski, najwięcej kontrowersji wśród parlamentarzystów wzbudził zapis umożliwiający sprzedaż napojów alkoholowych do 3,5 % w czasie imprez masowych. – Tak sprzedaż prowadzona była również podczas Mistrzostw Europy w Austrii. Nie było żadnych kłopotów – komentuje poseł Tadeusz Tomaszewski.
   Podsumowując poseł wyraził opinię, że ustawa wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i zmianę świadomości wśród kibiców. – Ustawa jest rygorystyczna – ocenia poseł. – Bezpieczeństwo to jeden z punktów, które UEFA bardzo monitoruje. Poza stadionami, poza infrastrukturą, to jest ten element, który ma decydujący wpływ na to, czy Polska będzie miała prawo organizacji turnieju, czy gdyby drastycznie pogorszyła się sytuacja mogłaby tego prawa być pozbawiona. Miejmy nadzieję, że Euro przebiegnie bezpiecznie, że będzie to święto sportu, święto rodzinne, w którym polscy kibice przyjmą z otwartymi ramionami kibiców z całej Europy, a także świata.

www.informacjelokalne.pl

  Poleć