Następna wiadomość
Poseł na wyborach Sołtysa

70-ta Rocznica Wyzwolenia Miasta Gniezna spod Okupacji Hitlerowskiej

Data dodania: 2015-01-22


Tradycyjnie jak co roku, 21 stycznia 2015 roku Społeczny Komitet Obchodów Wyzwolenia Miasta Gniezna spod Okupacji Hitlerowskiej zorganizował pod Pomnikiem Ku Czci Poległych i Pomordowanych w Latach 1939 – 1945 w Parku im. T. Kościuszki w Gnieźnie Spotkanie Pamięci z okazji 70-tej Rocznicy Wyzwolenia Miasta Gniezna spod Okupacji III Rzeszy.

Celem spotkania było złożenie hołdu wszystkim poległym i pomordowanym żołnierzom oraz ofiarom cywilnym w czasie okupacji hitlerowskiej.

 

Społeczny Komitet utworzony 8 lat temu tworzą środowiska kombatanckie oraz organizacje społeczne z terenu miasta Gniezna: Związek Inwalidów Wojennych RP w Gnieźnie, Wielkopolski Związek Solidarności Polskich Kombatantów w Gnieźnie, Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i byłych Więźniów Politycznych w Gnieźnie, Koło Ziemi Gnieźnieńskiej  ZŻWP w Gnieźnie, Stowarzyszenie Dzieci Wojny w Gnieźnie, Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów w Gnieźnie oraz SLD Gniezno.

W Spotkaniu Pamięci udział wzięli radni, przedstawiciele organizacji kombatanckich i społecznych, rad osiedlowych, placówek oświatowych przedstawiciele służb mundurowanych, poczty sztandarowe oraz mieszkańcy Gniezna.

Uroczystość otworzył Przewodniczący Społecznego Komitetu Stanisław Dolaciński, który powitał oraz podziękował wszystkim za przybycie. Następnie głos zabrał Poseł na Sejm RP Tadeusz Tomaszewski, który powiedział m.in. Jesteśmy dzisiaj tutaj na spotkaniu pamięci w 70. rocznicę wyzwolenia Gniezna spod okupacji hitlerowskiej przez armię radziecką, polskich żołnierzy i wielu zwykłych ludzi, gnieźnian, którzy oddali swe życie za wolności naszą i przyszłych pokoleń. Stoimy przed pomnikiem ku czci poległych i pomordowanych w latach 1939 – 45, aby oddać cześć bohaterom tamtych wydarzeń. My, obywatele wolnej i demokratycznej Rzeczpospolitej upamiętniamy ten historyczny i niepodważalny fakt wyzwolenia Gniezna. Mimo oszczerstw i zarzutów naszych oponentów, przychodzimy tutaj od ośmiu lat na uroczystości zorganizowane przez Społeczny Komitet Obchodów Wyzwolenia Gniezna. Nasza obecność tutaj nie jest pochwałą tego, co się stało po roku 1945. Bo wiemy, że to wielkie mocarstwa na konferencji w Jałcie oddały Polskę w strefę sowieckich wpływów. Pamiętając o około dwustu spoczywających na cmentarzu przy ulicy Witkowskiej żołnierzach Armii Czerwonej, w naszej pamięci na zawsze pozostanie dramat Polaków zamordowanych w czasie sowieckiego najazdu na Polskę we wrześniu 1939 roku, zbrodni katyńskiej, czy prześladowań stalinowskich. Obowiązkiem nas, żyjących w demokratycznym państwie, jest pamięć o tych wydarzeniach i ich bohaterach, ale również budowanie silnych fundamentów pojednania i dobrosąsiedzkiej współpracy.

 

W dalszej części Spotkania zebrane delegacje złożyły symboliczne wiązanki kwiatów pod Pomnikiem Ku Czci Poległych i Pomordowanych w Latach 1939 – 1945, oddając tym samym hołdu wszystkim poległym i pomordowanym żołnierzom oraz ofiarom cywilnym w czasie okupacji hitlerowskiej na terenie Gniezna.

 

 

treść wystąpienia Posła na Sejm RP Tadeusza Tomaszewskiego

 

Drodzy Kombatanci,  weterani walk o niepodległość Polski

Szanowni Państwo!

Jesteśmy dzisiaj  tutaj na Spotkaniu Pamięci w 70. Rocznicę Wyzwolenia Gniezna spod okupacji hitlerowskiej przez armię radziecką, polskich żołnierzy i wielu zwykłych ludzi – Gnieźnian, którzy oddali swe życie za wolność naszą i przyszłych pokoleń. Stoimy przed pomnikiem ku czci Poległych i Pomordowanym w latach 1939-45, aby oddać cześć bohaterom tamtych wydarzeń.

Dzień wyzwolenia Gniezna poprzedziła okupacja hitlerowska. Tak wspominał czasy okupacji na przełomie 2004 i 2005 roku Pan Władysław Garjaciak – dziadek jednej z gnieźnieńskich gimnazjalistek w ramach konkursu ogłoszonego przez Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie w 60. Rocznicę Wyzwolenia

  Poleć



Obecna strona: 1