Następna wiadomość
Spotkanie posła Tomaszewskiego ze...

10. lecie Stowarzyszenia Szansa w Grzybowie

Data dodania: 2015-04-20


10. lecie Stowarzyszenia Szansa w Grzybowie odbyło się 17 kwietnia w restauracji Relax. Spotkanie, w którym uczestniczyły osoby zaangażowane w działalność organizacji - zarząd, nauczyciele, rodzice, dobroczyńcy, samorządowcy - przypomniało, jak to się stało, że w podwrzesińskiej wsi powstała pierwsza szkoła społeczna w powiecie, teraz będąca wzorem dla innych.

   W 2005 roku mieszkańcy nie mogli się pogodzić z decyzją rady miejskiej o likwidacji placówki, będącej nie tylko miejscem edukacji, ale również centrum kulturalnym i społecznym wsi. Ludzie wzięli sprawy w swoje ręce - założyli stowarzyszenie, które przejęło prowadzenie szkoły.

Nazwali je Wiejskim Stowarzyszeniem Edukacyjno-Kulturalno-Turystycznym "Szansa" - taką skomplikowana nazwę wymyśliła wieloletnia prezes Wanda Iglewska oraz dyrektor ZSS Mariola Zalepa, która w ostatnich latach przejęła zarządzanie organizacją.

 

Na uroczystość zaproszony był również poseł Tadeusz Tomaszewski, który od 10 lat wspiera działalność Stowarzyszenia.

 

- Ogromna pasja, która wami kieruje jest z wami od początku - podkreślił poseł Tadeusz Tomaszewski. - Kiedy byłem na pierwszej inauguracji roku szkolnego wszyscy byli pełni obaw - czy się uda, czy wystarczy pieniędzy, jak zachowają się władze samorządowe? Dziś z perspektywy tych 10 lat udowodniliście, że można. Jesteście częścią tego środowiska, tworzycie warunki do rozwoju młodym talentom, czas na kolejne projekty.

Szef powiatowego SLD we Wrześni-  Leszek Stawicki zwrócił uwagę na ważną rolę jaką pełni organizacja w regionie: - Powstanie stowarzyszenia dało szansę nie tylko na funkcjonowanie szkoły, ale również rozwój wsi i okolicy. Likwidacja szkół powoduje, że wsie, gdzie one działały stały się odludziem, a Grzybowo rozkwita.

 

Przez minione lata Szansa zrealizowała 60 projektów - w ten sposób pozyskano środki m. in. na zajęcia dodatkowe, imprezy, wycieczki, a także warsztaty i przedsięwzięcia integrujące wieś. Szkoła i wieś blisko współpracują z Grodem w Grzybowie - angażują się w organizację Grzybowskiego Turnieju Wojów, a dzieci korzystają z unikalnych muzealnych zajęć.

Stowarzyszenie stale poszerza działalność - w 2007 roku powstało Przedszkole Grzybek w Kleparzu, a dwa lata temu w Sokołowie. Obie placówki opiekują się setką dzieci. W zbliżającym się roku szkolnym ruszy podstawówka w Sokołowie (klasy I-III), a w Grzybowie powstaną aż trzy pierwsze klasy. Placówka się rozbudowuje - do nowych pawilonów szkolnych mają być dobudowane dwie kolejne sale. O przyszłość stowarzyszenia i szkoły można być spokojnym.

 

          

 

 

            

 

 

 http://wielkopolskie.naszemiasto.pl

 

 


  Poleć