Następna wiadomość
SEMINARIA DLA NAUCZYCIELI Wychowanie fizyczne...

1 procent podatku dla organizacji pozarzadowych z powiatu gnieznienskiego

Data dodania: 2011-11-23


   Tylko około dziewiętnaście procent całej sumy środków, które podatnicy rozliczający się w Urzędzie Skarbowym w Gnieźnie, przekazali na działalność organizacji pożytku publicznego w ramach jednego procenta trafiła do organizacji funkcjonujących na terenie powiatu gnieźnieńskiego. Poseł Tadeusz Tomaszewski, podobnie jak w ubiegłych latach proponuje zawiązanie „Koalicji na rzecz jednego procenta”. Akcja ma zachęcać mieszkańców Gniezna do tego, by wspierali działalność lokalnych organizacji.    

http://www.tv.gniezno.pl/news/id/4503/Promocja_OPP.html
  
Odkąd w 2004 do systemu podatkowego wprowadzono taką możliwość, coraz więcej obywateli korzysta z możliwości przekazania jednego procenta podatku dochodowego od osób fizycznych na rzecz wybranych organizacji pożytku publicznego. Jak wynika z zaprezentowanych dziś przez posła Tadeusza Tomaszewskiego wynika, że rozliczając podatki za 2010 rok w skali kraju ponad dziesięć milionów osób przekazało jeden procent, co dało w sumie ponad czterysta milionów złotych. Jeśli chodzi o podatników którzy rozliczają się w Urzędzie Skarbowym w Gnieźnie, to ponad dwadzieścia trzy tysiące osób skorzystało z tej możliwości, przekazując ponad 980 tys. zł na rzecz organizacji pożytku publicznego. – To jest więcej niż w skali kraju, zarówno jeśli chodzi o dynamikę samych podatników, ale także średnią przekazaną kwotę. W skali kraju średnio obywatel przekazał 39 zł, w naszym powiecie – 42 zł – komentuje poseł Tadeusz Tomaszewski. – Natomiast z tych 980 tys. zł na rzecz organizacji pożytku publicznego, które mają swoją siedzibę na terenie powiatu gnieźnieńskiego trafiło niecałe 200 tys. zł. Oznacza to tyle, że pozostała kwotę podatnicy przekazali na rzecz innych organizacji. Jestem przekonany, że wspólnie z władzami samorządowymi, z organizacjami pożytku publicznego powinniśmy po raz kolejny podjąć wysiłek informacyjno-edukacyjny, aby mieszkańcy, podatnicy, w pierwszej kolejności chcieli przekazywać te środki finansowe na rzecz tych organizacji, które funkcjonują na terenie powiatu gnieźnieńskiego.
   Dlatego poseł zaproponował, by na początku 2012 roku odbyło si wspólne posiedzenie Rady Działalności Pożytku Publicznego Powiatu Gnieźnieńskiego, Miasta Gniezna oraz tych Rad Działalności Pożytku Publicznego, które funkcjonują w gminach powiatu z przedstawicielami samorządu, aby ustalić wspólną formę koalicji na rzecz jednego procenta. – Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą rozliczają się szybko, do końca stycznia, a to są często znaczące środki finansowe. Dlatego też już teraz powinniśmy myśleć, w jaki sposób zabiegać o te środki, jak docierać do podatników. Jak przekonywać, by przekazywali pieniądze na cele, które chcemy zrealizować za pośrednictwem tego jednego procenta – wyjaśnia Tadeusz Tomaszewski. Podkreśla, że takich jest coraz więcej. Najwięcej związanych ze zdrowiem, rehabilitacją, czy zakupem przyrządów ortopedycznych. Dzięki wpływom z jednego procenta Stowarzyszeniu Młodych Wielkopolan udało się np. zebrać 15 tys. zł na zakup protezy dla olimpijczyka, pana Stanisława Kasprzyka. Pieniądze mają do niego trafić już niebawem. Tego typu akcje są zdaniem posła są bardzo ważne, ale nie tylko na tego typu działania powinny być wykorzystywane środki przekazane przez podatników. – Znaczna część organizacji stanowi pewnego rodzaju subkonto dla załatwienia poszczególnych, ważnych dla ludzi problemów. Ale w ten sposób zastępujemy państwo, instytucje państwa – Narodowy Fundusz Zdrowia, pomoc społeczną i inne instytucje, a coraz mniej jest środków finansowych na prowadzenie działalności pożytku publicznego ,szeroko rozumiane, jak mówi o tym ustawa o działalności pożytku publicznego – mówi poseł. Dlatego m.in. na 7 grudnia prezydent Bronisław Komorowski zaprosił przedstawicieli organizacji, samorządów, resortu finansów, aby wspólnie zastanowić się nad ewentualnymi zmianami prawa w tym obszarze. – Chcemy zastanowić się, jak stworzyć również emerytom i rencistom, którzy rozliczają się za pośrednictwem ZUS, możliwość przekazywania jednego procenta. Chcemy też podjąć kwestię kierowania jednego procenta, czy nadal pozostać przy dotychczasowej formule, czy będziemy jednak szukać innego rozwiązania, które pozwoli w większym stopniu korzystać z tej formy, jaką jest darowizna. Darowizna, czyli możliwości odpisania od podstawy opodatkowania, a nie od podatku – mówi Tadeusz Tomaszewski.
   W ubiegłym roku podatnicy wsparli m.in. Caritas Archidiecezji Gnieźnieńskiej (130 287,80 zł), Stowarzyszenie Młodych Wielkopolan (50 247,28 zł) oraz Stowarzyszenie Centrum Rehabilitacyjno-Kulturalne „Promyk” w Gnieźnie (17 987,70 zł). Po raz pierwszy pieniądze z jednego procenta wpłynęły też na rzecz OSP w Mnichowie (6375,80 zł).

źródło: www.informacjelokalne.pl


  Poleć